سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

پرورش گاو شیری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پرورش گاو شیری

Loading the player...

 

گوساله ها بعد از تولد به مدت 10 روز در باکس های انفرادی در آغوز خانه نگهداری می شوند وتا دو سه روز اول به آنها روزی سه وعده آغوز داده می شود به همراه یک سطل آب که بعد از دادن هر وعده شیر به آنها داده میشود و یک سطل کنسانتره که از همان ابتدای تولد در اختیار گوساله قرار دارد تا به خوردن آن عادت کند .

برای شیر دهی به گوساله های تازه متولد شده بعد از دادن آغوز از شیر های ورم پستانی که استریل شده و بار میکروبی آن پایین آمده استفاده می کنند.

برای گوساله های تازه متولد شده وشیر نمی خورند باید دست را شست و انگشت خود را در دهان گوساله قرار داد تا آن را بمکد وقتی گوساله شروع به مکیدن کرد دست خود را داخل سطل شیر میکنیم تا گوساله همراه با مکیدن دست ما شیر را هم ببلعد اگر به این طریق گوساله شیر نخورد از سر پستانک استفاده کرده به این صورت که سر پستانک را داخل دهان گوساله کرده تا آن را بمکد وسپس سر گوساله را به سمت سطل شیر راهنمایی کرده تا گوساله همراه با مکیدن سر پستانک از طریق سوراخ هایی که در سر پستانک وجود دارد شیر را بخورد اگر به این صورت هم نتوانستیم به گوساله شیر دهیم از شلنگ برای خوراندن شیر استفاده می کنیم به این صورت که شلنگ را داخل دهان گوساله کرده و شیر را که در مخزنی مدرج است به گوساله میخورانیم.
در آغوز خانه برای گوساله هایی که ضعیف هستند به همراه آب آنها یک قاشق مولتی ویتامین اضافه می کنند.

گوساله ها با توجه به جسه در 10 روزگی به باکس های انفرادی دیگری در گوساله دانی منتقل میشوند که در آنجا روزی دو وعده شیر به همراه آب و کنسانتره به آنها داده میشود . بستر گوساله ها در باگس های انفرادی گوساله دانی در ابتدای ورود کاه است که پس از یک ماه آن را با تشک های مخصوص عوض می کنند
گوساله ها در دو ماهگی باز هم نسبت به جسه شاخ سوزی می شوند که مراحل آن به صورت زیر است:

ابتدا گوساله مهار میشود به این صورت که گوش راست گوساله را از پهلو با دست راست گرفته و با دست چپ دهان گوساله را طوری که چهار انگشت وشصت داخل دهان گوساله باشد بعد از آن سر گوساله را به سمت بالا و راست می چرخانیم تا گوساله به پهلو به زمین بیفتد بعد از آن سر گوساله را به سمت بالا آورده و روی سینه اش قرار میدهیم بعد از آن فردی دیگر پاهای گوساله را به صورت ضربدری روی هم قرار داده و آنها را با طناب محکم میبندد.

بعد از آن برای گوساله های نر با استفاده از چاقو سر شاخ اضافه را می برند و با میله ای آهنی که سر آن شبیه پیچ بوده و پهن است و قبلا" توسط شعله داغ شده است روی جای شاخ گذاشته و فشار می دهیم و برای چند ثانیه نگه می داریم تا بسوزد بعد از آن از اسپری اکسی تتراسایکلین برای ضد عفونی و جلوگیری از خونریزی استفاده مکنیم.

برای گوساله های ماده مراحل مهار کردن به همان صورت بوده وتفاوت در این است که شاخ اضافه با چاقو بریده نمی شود چون با استفاده از میله ای توخالی که روی شعله داغ شده است دور شاخ را سوزانده وشاخ اضافی را می کنند وسپس با میله ای سر پهن که که شبیه پیچ بود جای شاخ را می سوزانند و با استفاده از اسپری اکسی تتراسایکلین آن را ضد عفونی می کنند.

بعد از چند ساعت پس از شاخ سوزی ممکن است شاخ بعضی از گوساله ها خون باز کند به همین خاطر لوازم شاخ سوزی تا یک روز بعد در گوساله دانی باقی می ماند تا در صورت لزوم مراحل شاخ سوزی تکرار شود.
به این دلیل برای گاوهای نر از لوله استفاده نمی کنند چون گاوهای نر در وزن 400 کیلو گرمی کشتار می شوند ولی گاوهای ماده تا چندین سال برای شیردهی در گاوداری باقی می مانند.
گوساله ها بعد از 3-2 ماهگی بسته به جسه به بهاربند منتقل می شوند و در آنجا یک وعده شیر به همراه کنسانتره و یونجه به آنها داده میشود و پس از گذشت حدود یک ماه به بهاربند دیگری که در آن جنس نر از جنس ماده جداست منتقل می شوند.

در ضمن گوساله ها در 2 ماهگی با هوویه شاخ سوزی می شوند.

شاید بیش از داشتن یک گله با نژاد خالص و عالی و همچنین امکانات بالا، وجود یک مدیر قوی و آگاه بتواند یک دامداری را به یک دامداری نمونه و با تولید و رکورد بالا تبدیل کند. مدیری که علاوه بر تجربه از علم روز نیز مطلع بوده و آن را به خوبی بکار ببرد. اما گاهی توجه به نکات کوچک اما مهم و کاربردی که گاهی به آن توجه نمی‌شود، می‌تواند راه حل بسیاری از مشکلات به وجود آمده در گله باشد و در نتیجه راندمان و رکورد گله را تا حد زیادی بهبود بخشد. در ادامه به تعدادی از این نکات اشاره می‌کنیم:

1- بزرگ‌ترین نیاز گاو انرژی و بعد از آن پروتئین است.

2- اثر تغذیه در پروتئین شیر، کمتر از چربی شیر است.

3- جیره‌های کم انرژی، پروتئین شیر را بین 1/0 تا 3/0 واحد کاهش می‌دهند.

4- در جیره‌هایی که مواد خشبی زیادی دارند، پروتئین شیر کاهش می‌یابد.

5- استفاده از منابع پروتئینی مختلف در جیره گاو‌های شیری، باعث بهتر شدن کیفیت جیره می‌شود.

6- حداقل میزان توصیه شده علوفه در ماده خشک جیره‌های غذایی 40 تا 60 درصد می‌باشد.

7- مصرف ماده خشک دام، مقداری است که حیوان در طی روز می‌خورد، نه آن مقداری که در آخور ریخته می‌شود.

8- گاوها به ازای هر 450 گرم ماده خشک مصرفی، حدود 900 گرم شیر تولید می‌کنند.

9- توجه عوامل کاهش مصرف ماده خشک در گاوها که خود شامل موارد ذیل است؛

-  کاهش ماده خشک جیره

- خالی بودن آخورها و گرسنگی گاوها

- کمبود فضای آخور و تراکم زیاد در جایگاه

- بالا بودن مواد خشبی جیره

- کم بودن آبشخور وعدم دسترسی به آب

- کپک زدگی خوراک

- استرس گرمایی و عدم تهویه مناسب

- خوش‌خوراکی پایین خوراک و استفاده از علوفه بی‌کیفیت

10- یکی از موثرترین روش‌ها برای تغذیه گاوها براساس توان تولیدی، دسته‌بندی آنها است. دام‌ها را می‌توان براساس سطح تولید شیردهی، روزهای شیردهی و وضعیت تولید مثلی دسته‌بندی نمود.

11- همیشه باید آب و خوراک در اختیار دام باشد و آخورها تمیز نگه داشته شوند.

12- اگر گاوها آب نخورند، شیر تولید نمی‌کنند و اگر آب سالم و تازه مصرف‌کننده ، شیر بیشتری تولید خواهند کرد.

13- حداقل هفته‌ای دو بار باید آبخوری‌ها نظافت شوند تا از تجمع باکتری‌ها جلوگیری شده وآلودگی‌های آب کاهش یابد.

14- تنش حرارتی در گاوهای شیری یکی از عوامل کاهش تولید شیر و باروری در تابستان است.

15- دمای مناسب برای گاوهای شیری بین 3 تا 19درجه سانتی‌گراد است. در صورتی که دمای هوا از 27 درجه سانتی‌گراد بالاتر رود، مصرف ماده خشک دام‌ها کاهش می‌یابد و در دمای بالاتر از 32 درجه، تولید شیر بین 3 تا 20 در صد کمتر می‌گردد.

16- اگر نسبت کنسانتره به علوفه در جیره‌های غذایی نامناسب باشد و بیش از 60 درصد جیره غذایی کنسانتره بکار رود PH شکمبه کاهش یافته، دام دچار اختلالات متابولیکی شده و تولید شیر آن کم می‌شود و ممکن است بر تولید مثل اثر منفی بگذارد.

17- برای جلوگیری از ایجاد گاوهای خشک چاق در گله باید از جیره‌های کم انرژی در انتهای دوره شیردهی و در دوره خشک استفاده نمود.

18- اگر تلیسه‌ها در هنگام بلوغ چاق بوده باشند، پس از زایمان شیر قابل انتظار را تولید نخواهند کرد.

19- گاوها را بلافاصله پس از شیر دوشی تغذیه نمایید تا حداکثر مصرف ماده خشک را داشته باشند.

20- خوراک بسیار مرطوب تولید بزاق را کاهش داده و در نتیجه باعث افتPH شکمبه و اسیدی شدن آن می‌شود.