سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

پرداخت 13 هزار میلیارد تومان به واحد های صنعتی کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

پرداخت 13 هزار میلیارد تومان به واحد های صنعتی کشور

13 هزار میلیارد تومان به واحدهای صنعتی کشور پرداخت شده است.

نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 18 هزار واحد صنعتی در کشور با مشکل نقدینگی و سرمایه در گردش مواجه بودند که برای حل مشکل آنها تاکنون 13 هزار میلیارد تومان پرداخت شده است .

نعمت زاده در جلسه بررسی مشکلات بخش صنعت معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: این واحد ها به 16 هزار میلیارد تومان نقدینگی و سرمایه در گردش نیاز داشتند که تاکنون این مبلغ برای رفع مشکل آنها پرداخت شده است.

وی افزود: از ابتدای دولت 3 هزار و 913 طرح صنعتی با پیشرفت 60 درصد تحویل گرفتیم که تا آذر همه افتتاح شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه این استان از این نظر رتبه پنجم را دارد افزود: خراسان جنوبی استانی غنی است در بخش معدن که بزرگترین معادن زغالسنگ در این استان است.

نعمت زاده با بیان اینکه برای رونق تولید در این معادن تلاش شده است گفت: به همین سبب باید جلوی واردات زغالسنگ به کشور را بگیریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع مشکلات معدن داران و فعالان صنعتی استان را در گرو بهره گیری از توان بخش خصوصی دانست و افزود: تلاش می کنیم مشوق هایی همچون یارانه حمل و نقل را به سرمایه گذاران بدهیم تا با رغبت بیشتری به تولید ادامه دهند.

نعمت زاده با بیان اینکه از 26 طرح اقتصاد مقاومتی سه طرح در این استان است گفت: کک طبس یکی از آنها است که 97 درصد پیشرفت دارد.

وی افزود: این طرح 20 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل نیاز داشت که این مبلغ در شورای عالی معادن تصویب شده تا در بهمن امسال به بهره برداری برسد.

امیرحسنخانی، رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی هم با بیان اینکه وضع استان از نظر اشتغال بحرانی است گفت: تنها خواسته ما اجرایی شدن طرح جامع زغالسنگ طبس است.

امیرحسنخانی افزود: یکی از مشکلات تولیدی های خراسان جنوبی مشکل سرمایه در گردش است و متاسفانه با وجود این 30 درصد هم امسال به مالیات تولیدی ها اضافه شده است.

وی با بیان اینکه امید آینده خراسان جنوبی این معادن اند گفت: توسعه پایدار منطقه در گرو توسعه این معادن است و این معادن نیاز به راه آهن و ریل دارند که از این امکانات زیرساختی بی بهره اند.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی افزود: برخی از واحد ها در شهرک های صنعتی این استان از جمله فردوس، دیهوک و طبس برق ندارند که هیچ واحد تولیدی جدیدی نمی تواند به علت نبود برق و دیگر زیرساختها در این مناطق شکل بگیرد.

گفتنی است، نمایندگان صنعت و معدن خراسان جنوبی نیز در این جلسه به بیان مشکلات خود پرداختند.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی