سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

پرداخت بیش از 14 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

پرداخت بیش از 14 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی

پرداخت بیش از 14 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از پرداخت بیش از 14 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در استان خبر داد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از پرداخت بیش از 14 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در استان خبر داد.

آقای رکنی دیشب در کارگروه تخصصی اشتغال و هماهنگی بانکهای استان گفت:سهمیه خراسان جنوبی در حوزه اعتبارات اشتغال پایدار روستایی 118 میلیارد تومان است که 10 برابر این سهمیه طرح به بانکها معرفی شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی افزود: تاکنون 504 طرح با اعتبار 331 میلیارد تومان به بانکهای عامل معرفی شده اند که بیشترین طرحها با 289 طرح مربوط به بخش کشاورزی است.
آقای رکنی گفت: از این تعداد، تا کنون 48 طرح،  14 میلیارد و 274 میلیون تومان تسهیلات گرفته اند.
وی از دستگاههای اجرایی صدور مجوز اشتغال خواست طرحهای معرفی شده به بانک را تا مرحله پرداخت تسهیلات پیگیری کنند و بانکها هم همکاری بیشتری در اعطای این تسهیلات داشته باشند.
 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی همچنین از تأیید 6 طرح اشتغال پایدار روستایی در کارگروه ملی خبر داد و گفت:9 طرح را به این کارگروه ارسال کرده ایم که 6 طرح در حوزه های  کشاورزی، صنعت و معدن مصوب و برای دریافت 76 میلیارد تومان تسهیلات به بانک ها معرفی شده اند.
استاندار خراسان جنوبی هم در این نشست با تأکید بر جذب باقیمانده تسهیلات اشتغال پایدار روستایی گفت: پرداخت 14 میلیارد تومان از سهمیه 118 میلیارد تومانی این تسهیلات نشان می دهد هنوز به شرایط مناسب نرسیده ایم که مدیران دستگاههای اجرایی باید این طرجها را به موقع به بانک معرفی و بانکها هم پرداخت کنند.
آقای مروج الشریعه در خصوص پرداخت نشدن تسهیلات مصوب کارگروه اشتغال استان به برخی طرحها افزود: دستگاههای اجرایی در وهله اول مسئول اصلی پرداخت نشدن این تسهیلات هستند که چرا این طرح ها را پیگیری نکردند و سرمایه گذار را معطل گذاشته اند.
وی گفت:اگر می بینیم سرمایه گذار برای دریافت یک میلیارد تومان تسهیلات دو ماه در بانک معطل می ماند بدانید که یک جای کار لنگ می زند و کارگروه فنی 5 نفره باید پاسخگوی این عدم پرداخت باشد.
استاندار خراسان جنوبی از مدیران خواست اشتغال پایدار روستایی را فقط در طرحهای با اشتغال پایین و تسهیلات چند میلیون تومانی محدود نکنند و به دنبال معرفی طرحهای 6 تا 15 میلیارد تومانی باشند و از فرصت تسهیلات خوب این حوزه استفاده کنند.
آقای مروج الشریعه همچنین با اشاره به استمرار فعالیت کارخانه نساجی فردوس و تقاضای مدیر عامل این کارخانه برای راه اندازی کارخانه ای دیگر در طبس افزود: به شرط بازار یابی مطمئن به کارخانه نساجی فردوس تسهیلات یارانه ای می دهیم تا در هر شهرستان استان واحد نساجی را راه اندازی کند.
وی با اشاره به خروج 80 تن شیر خام از شهرستان فردوس به استانهای همجوار گفت: به هر سرمایه گذاری که بخواهد برای فرآوری شیر در این شهرستان و سایر شهرها اقدام کند کمک می کنیم تا ارزش افزوده این تولیدات نصیب دامداران و تولید کنندگان استان شود.
استاندار افزود:حتی اگر نشانهای تجاری معروف لبنیات کشور هم  آماده سرمایه گذاری برای تأسیس واحد فرآوری در استان باشند بازهم از این سرمایه گذاری حمایت می کنیم.
فرماندار فردوس هم در این نشست گزارشی از فرصتهای سرمایه گذاری و مشکلات حوزه تولید در این شهرستان ارایه داد.
آقای ابراهیمی با اشاره به وجود 60 واحد صنعتی در این شهرستان گفت:از این تعداد 24 واحد فعال است و 14 واحد نیمه فعال و بقیه تعطیل هستند.
وی افزود:کمبود نقدینگی، نوسان قیمت مواد اولیه، کمبود منابع آبی، واردات بی رویه، نبود وجود زیرساختهای ریلی و فرودگاهی و فرسودگی خطوط تولید و ماشین آلات از مهمترین مشکلات واحدهای صنعتی شهرستان فردوس است.
فرماندار فردوس، فرآوری کائولین، خاکهای صنعتی، بنتونیت، سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، مصنوعات چینی و بهداشتی، گردشگری و فرش دستباف را از فرصتهای سرمایه گذاری در این شهرستان برشمرد و گفت: سرمایه گذار یزدی برای ایجاد واحد صنعتی کاشی و سرامیک در این شهرستان اعلام آمادگی و ماشین آلات را خریداری کرده است.
مدیرعامل کارخانه نساجی فردوس هم در این نشست از  ساخت کارخانه نساجی در طبس خبر داد و افزود:70 درصد کار انجام شده است و منتظر دریافت 30 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ماشین آلات هستیم.
آقای کرمانی افزود:اگر مسئولان و بانکها در راه اندازی این کارخانه همکاری کنند، آمادگی ایجاد این کارخانه را در سرایان و سایر شهرستانها داریم.
نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان هم در این نشست ازمسئولان خواست کارخانه نساجی فردوس را حمایت ویژه کنند تا شبکه تولیدات این کارخانه در دیگر شهرستانها هم ایجاد شود.
آقای امیر حسنخانی همچنین گفت:با توجه به ذخایر غنی معدنی شهرستان فردوس، مرکز تحقیقات خاکهای صنعتی با مشارکت ایمیدرو در این شهرستان راه اندازی می شود و پیگیر راه اندازی مرکز تحقیقات زغال سنگ در طبس هم هستیم.
وی افزود:در بخش کشاورزی هم فردوس به یکی از مراکز بزرگ اصلاح نژاد بز تبدیل خواهد شد و طرح پرورش ماهی تیلا پیلا در این شهرستان در حال بررسی است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (4 آرا)
The average rating is 1.0 stars out of 5.