رونق تولید ملی | جمعه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

پخش مستند «یاقوت کویر» از شبکه چهار سیما - نمایش محتوای خبر

 

 

پخش مستند «یاقوت کویر» از شبکه چهار سیما

پخش مستند «یاقوت کویر» از شبکه چهار سیما

به گزارش روابط عمومی صداوسیمای خراسان جنوبی،

مستند «ياقوت كوير» در یک قسمت 14 دقیقه ای به معرفي زرشك تازه به عنوان محصول كشاورزي استراتژيك خراسان جنوبي آبانماه ٩٥كليد خورد و آذرماه ٩٦ توليد آن به پايان رسيد.

اين مستند تلاش كرد نگاه عموم را نسبت به زرشك كه عموما آنرا بصورت خشكبار مصرف ميكنند عوض كند و زرشك تازه را با خواص دارويي فراوان به عنوان محصولي موازي زرشك خشك معرفي كند.

معرفي زرشك تازه به عنوان يك محصول جديد ضمن ايجاد تنوع محصول در بازار زرشك موجب كاهش هزينه هاي انبار داري براي كشاورزان و كوتاه شدن دست دلالان و نقد شدن سريعتر هزينه توليد براي كشاورزان ميشود.

درختچه زرشك از ابتداي فصل بهار شروع به رشد كرده و در ميانه فصل پاييز ميوه آن آماده برداشت ميشود، لذا طولاني بودن مدت زمان ماندن اين محصول بر روي درخت و رسيدن اين محصول ،سبب درگير شدن تيم تصوير برداري به مدت يكسال و گرفتن تصاوير در فصول و مراحل مختلف رسيدن اين محصول  شد.

درباره خواص درمانی زرشک مطالب زیادی بیان شده است، به عنوان مثال سرخ‌پوستان آمریکا زرشک را برای بیماری‌های خونی، سل، بی‌اشتهایی، بیماری‌های کلیوی، رماتیسم، زخم‌ها و جراحت‌ها به کار می‌بردند.

بعضی از پزشکان سنتی در ایران نیز زرشک را به عنوان رفع بوی بد خلط سینه می‌شناختند و در درمان بیماری‌های لثه، درد دندان و بعضی بیماری‌های چشمی (ضعف دید) از آن استفاده می‌کردند.

از زرشک برای درمان بیماری‌های آرتریت، مشکلات صفراوی، اسهال، کاهش تب، التهاب طحال، آماس زبان، زرد زخم، کمردرد، از بین بردن کرم‌های حلقوی، مشکلات قلبی، قاعدگی دردناک، مشکلات کبدی، بواسیر و تب‌خال نیز استفاده می‌شود.

شایان ذکر است  ٩٨ درصد زرشك دنيا درخراسان جنوبي توليد ميشود.

اين مستند تلویزیونی در باشگاه خبرنگاران جوان خراسان جنوبي به تهيه كنندگي سيدمحمدنظامي،كارگرداني محمدبراتي، تصويربرداري امين ترابيان و فرشاد صفاريون پور و تدوين محمدبراتي توليد شد.