جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

پامسواکی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پامسواکی

از جمله گونه های جانوری و حیات وحش استان خراسان جنوبی « پامسواکی » است که در منطقه شاسکوه قائن و تالاب کجی نهبندان زندگی می کند .

« پامسواکی » با نام لاتین Blanford's jerboa و نام علمی Jaculus blanfordi  نام یک سرده از تیره موش‌های دوپا است. این دو پا برای نخستین باردر دنیا در بوشهر شناسائی شد و در حال حاضر از تهران تا اصفهان ، بوشهر ، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی پراکندگی دارد .

طول سر و تنه پامسواکی 120 تا 160 میلی متر ، دم 180 تا 260 میلی متر ، پا بلندتر از 66 میلی متر است .

تفاوت اصلی پامسواکی با اغلب دوپاها وجود فقط سه انگشت در پا است . کف پاها به علت پوشیدگی از موهای انبوه ، بلند و زبر ، شبیه مسواک است . چثه بزرگ ، چشم های درشت و گوش های نسبتاً کوچکی دارد . دندان های پیشین فک بالا به طرف پایین و به صورت عمودی و دارای یک شیار طولی در وسط سطح جلوئی است . دندان های پیش آسیا در این جنس وجود ندارد . رنگ موهای پشت شنی متمایل به قهوه ای روشن با سایه سیاه و زیر بدن سفید است . دم بلند و منگوله آن قهوه ای تیره و در قسمت انتهائی سفید است .

این جونده در مناطق بیابانی ، استپی و گاهی نزدیک مزارع زندگی می کند .

پامسواکی شبگرد است ، در شب های مهتابی کمتر دیده می شود . معمولاً نزدیک هم زندگی می کنند . لانه متشکل از یک راهروی طولانی با چند راه خروجی است . در بیرون لانه کپه خاک دیده نمی شود .  سطح داخلی لانه را معمولاً از مواد نرمی نظیر پشم شتر می پوشاند . در طول روز گاهی چند حیوان با هم در یک لانه استراحت می کنند . این دوپاها با استفاده از پاهای بلند و موهای کف پا به آسانی در شنزارها حرکت می کنند . در موقع دویدن جست های بلندی می زنند و با چابکی تغییر مسیر می دهند .  

این حیوان از مواد گیاهی نظیر ریشه ، غده و برگ تغذیه می کنند ، آب مورد احتیاج بدن را نیز از این مواد تامین می نمایند .   

از تولید مثل این حیوان اطلاع زیادی در دست نیست ، ولی در گونه های مشابه آن یک تا سه بار در سال تولید مثل می کنند . دوره آبستنی حدود 40 روز است . دو تا پنج بچه می زاید . بچه ها تا مدتی طولانی در لانه باقی می مانند .

طول عمر پامسواکی حدود 6 سال است .