سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

پاسگاه محیط بانی قاین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پاسگاه محیط بانی قاین

Loading the player...

شهرستان قاین واقع در شمال استان خراسان جنوبی با مساحتی بالغ بر 17700 کیلومتر مربع با سیمای طبیعی کوهستانی، بیابانی و اقلیم گرم و خشک و میکروکلیماهای سرد و معتدل زیستگاههای متنوعی از فون و فلور در خود جای داده است. از جمله مهمترین آن منطقه حفاظت شده شاسکوه واقع در بخش مرکزی و زیرکوه شهرستان است.

منطقه حفاظت شده شاسکوه با مساحت 70300 هكتار بین E5930 و E6000 طول شرقی و N3335 و تا N3355 عرض شمالی واقع گردیده است. منطقه شاسکوه در تاریخ 12/11/86 به عنوان یكی از مناطق حفاظت شده استان معرفی گردید. پوشش گیاهی این منطقه در دشت‌ اسفدن شامل تاغ و قیچ و در مناطق کوهستانی، بنه و درمنه تشکیل می‌باشند. سیمای طبیعی منطقه تشکیل شده از کوهستان به مساحت تقریبا" 26989 هکتار، تپه ماهور (19747 هکتار) ، دق ( 1171 هکتار) و بقیه را مناطق دشتی و زمینهای با شیب ملایم (23634 هکتار) فرا گرفته است. منطقه در حال حاضر دارای دو پاسگاه محیط بانی و دو انبار علوفه با تعداد 4 نفر نیرو میباشد. همچنین دو طرح احیاء، تکثیر و پرورش آهو و هوبره در منطقه در حال بهره برداری هستند.

جانورانی که در این منطقه قابل رؤیت می‌باشند عبارتند از کل و بز، قوچ و میش، آهو، گرگ، کفتار، شغال، روباه، سمور، تشی، خرگوش، گربه وحشی، روباه شنی، کاراکال، خارپشت ایرانی، خارپشت گوش بلند، خفاش نعل اسبی بزرگ، خفاش بال سفید، ول، حفار ایرانی، جرد ایرانی، جربیل بزرگ، جربیل هندی، پامسواکی بزرگ، پایکا، هوبره، زاغ بور، کوکر (سینه سیاه و سینه سفید)، کبک، تیهو، بالابان، بحری، شاهین، کرکس، هما، دلیجه، عقاب طلایی، عقاب صحرایس، سارگپه معمولی، سبزه قبا، زنبورخوار (معمولی و گلو-خرمایی)، پرستوشکم سفید، سسک درختی ¬کوچک، سسک نیزار، توکای باغی، طرقه آبی، طرقه کوهی، سنگ چشم، کلاغ ابلق، کلاغ نوک سرخ، کلاغ سیاه (غراب)، زاغی، سار، انواع گنجشک سانان، جغد کوچک، شاه بوف، مرغحق جنوبی، قمری، کبوتر، چلچله بیابانی، چلچله، چکاوک (کاکلی، طوقی، کوچک)، هدهد، شبگرد هندی، مگس‌گیر راه راه، سسک (بیابانی، جنبان)، سهره (مغولی، صورتی، نوک سرخ، طلایی)، کمرکولی بزرگ، آژیلیس، آگاما، بزمجه، مار کرمی شکل، تیرمار، آلوسر، مار خالدار، افعی پلنگی، مار شتری، افعی شاخدار، مار جعفری، کورمار شنی، وزغ مرمری، قورباغه، لاک پشت مهمیزدار شرقی، لاک پشت افغانی. تنوع پرندگان در یک منطقه نشانگر اکوسیستم غنی و تنوع زیستی بالای آن محسوب می‌شود، زیرا پرندگان به خوبی تغییرات زیستی منطقه و زیستگاه خود را نشان می‌دهند.

پرندگان با این که قدرت پرواز و فرار آنی از خطر را دارند، باز هم در مقابل تغییرات محیطی و تخریب‌های انسانی در امان نیستند. زیبایی، گوشت لذیذ، آواز خوش، جثه کوجک و قابلیت جابه‌جایی و سازگاری آن‌ها با انواع آب و هوا از جمله مهم‌ترین ارزش‌هایی هستند که مورد علاقه انسان قرار گرفته و به تبع آن بهره‌برداری‌های نابخردانه از این موجودات صورت می‌گیرد و همین موضوع سبب آسیب‌پذیری، تهدید و انقراض گونه‌های مختلف می‌شود. آهوی قاین یک گونه نادر و زیبا است که در تمام دشت‌های حوزه قاین از پراکنش و تراکم بسیار بالایی برخوردار است، اما متاسفانه در حال حاضر فقط تعداد انگشت‌شماری در حاشیه مرکزی زیرکوه قاین باقی مانده است