حمایت از کالای ایرانی | جمعه، ۲۹ تیر ۱۳۹۷

ویژه برنامه گرامیداشت مرحوم پروفسور گنجی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

ویژه برنامه گرامیداشت مرحوم پروفسور گنجی

Loading the player...

استان خراسان جنوبی به دلیل برخورداری از قدمت فرهنگی طولانی ، همواره مهد پرورش و تربیت نامداران و بزرگان عرصه علم و فرهنگ و ادب بوده است . بی تردید توجه به این شخصیت ها و پرداخت به ابعاد زندگی آنان در شبکه استانی صدا و سیما ، گامی است موثر در معرفی هر چه بیشتر آنان به جامعه و الگوسازی مناسب برای عموم مردم و به ویژه نسل جوان و فرهیخته .

از جمله شخصیت های برجسته استان خراسان جنوبی در عرصه علم ، مرحوم « پروفسور محمدحسن گنجی » است که به حق خدمات شایسته و ارزشمندی را نه تنها در خدمت به استان و کشور ، بلکه به جامعه بشریت داشته است . مراسم گرامیداشت سومین سالگرد درگذشت ایشان با حضور شخصیت های کشوری و استانی روز شنبه ( 3 مرداد ماه ) در سالن آمفی تئاتر علامه فرزان بیرجند برگزار شد.

شبکه استانی سیمای مرکز خراسان جنوبی به منظور نکوداشت این شخصیت برجسته و چهره ماندگار ملی و معرفی هرچه بیشتر ابعاد زندگی ایشان ، این مراسم را ضبط و در ویژه برنامه ای 35 دقیقه ای به سمع و نظر مخاطبان استان خواهد رساند .

در ویژه برنامه گرامیداشت مرحوم پروفسور گنجی بخشی از سخنرانی وجه الله خدمتگزار ( استاندار خراسان جنوبی ) ، سید حجت‌الحق حسینی ( استاد دانشکده ) ، حجت الاسلام عبادی (نماینده مردم شهرستان های بیرجند ، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی) و آقای گنجی ( برادر مرحوم پروفسور محمدحسن گنجی ) پخش خواهد شد .

این ویژه برنامه در ساعت 20:20 روز یکشنبه ( مورخ 4 مرداد ماه ) از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی ( خاوران ) پخش می شود. تکرار این برنامه نیز در ساعت 13:30 روز بعد تقدیم بینندگان خواهد شد.

مرحوم « پروفسور محمدحسن گنجی » در بیست و نهمین کنگره ‏اتحادیه بین المللی جغرافیایی در کره جنوبی در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان یکی از ۱۵ جغرافیدان ‏برجسته جهان شناخته شد . سازمان هواشناسی جهانی ، جایزه علمی سال ۲۰۰۱ خود را به ایشان اعطا ‏کرد و به عنوان چهره‌ی برگزیده چهارمین همایش چهره‌های ماندگار در سال 1383 انتخاب شد ؛ به « پدر علم جغرافیای ایران » شهرت یافت . بنیان‌گذاری گروه آموزش جغرافیای دانشگاه تهران و مدیریت آن (1353- 1348 ) ، ریاست دانشكده‌ی ادبیات و علوم انسانی (1354- 1353) ، بنیان‌گذاری سازمان هواشناسی ایران و مدیریت آن ( 1346 – 1335 ) ، بنیان‌گذاری دانشگاه بیرجند و مدیریت آن (1357- 1354) ، ریاست اداره كل هواشناسی از سال ( 1335 تا 1347 ) ، معاونت دانشگاه تهران (1347-1342) ، نماینده‌ی ثابت دولت ایران در سازمان هواشناسی جهانی (1357-1335 ) ، ریاست هواشناسی منطقه‌ی آسیا برای 5 سال ، عضو همیشگی انجمن جغرافیای انگلستان ، عضو كمیسیون آموزش جغرافیا در سال 1964 ،  مشاور وزیر دفاع در دوران جنگ ایران و عراق و .... گوشه ای از فعالیت های ارزشمند ایشان است. پروفسور گنجی در 29 تیر ماه سال 1391 در اثر خونریزی مغزی در تهران فوت کرد و پیکرش در بوستان گنجی شهر بیرجند ( زادگاهش ) به خاک سپرده شد .

 

سال تولید: 1394

تهیه کنندگی این ویژه برنامه را « غلامرضا شاهانی » بر عهده دارد .

تصویربرداران « غلامرضا شاهانی ، حسین شریفی نیا » ، صدابردار « احسان جعفرزاده » و تدوینگر این ویژه برنامه « محمد کاخکی » خواهند بود .