حمایت از کالای ایرانی | جمعه، ۲۹ تیر ۱۳۹۷

ویژه برنامه دومین سالگرد درگذشت پروفسور گنجی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

ویژه برنامه دومین سالگرد درگذشت پروفسور گنجی

Loading the player...

معرفی نخبگان و چهره های شاخص و برجسته استان ( اعم از چهره های علمی ، هنری ، ورزشی ، ادبی ، فرهنگی و ... ) علاوه بر اینکه اقدامی است در نکوداشت ، بزرگداشت و تقدیر از تلاش های این شخصیت ها ، معرفی الگویی است مناسب برای عموم مردم و به ویژه نسل جوان و فرهیخته که باعث تقویت روحیه خودباوری و عزت نفس جامعه می گردد .

از همین روست که معرفی نخبگان و چهره های شاخص و برجسته استان و بزرگداشت آنان از جمله موضوعاتی است که به صورت ویژه در دستور کار برنامه سازی صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی قرار دارد . از جمله شخصیت های برجسته استان در عرصه علم ، مرحوم پروفسور محمدحسن گنجی است که به حق خدمات شایسته و ارزشمندی را نه تنها در خدمت به استان و کشور ، بلکه به جامعه بشریت داشته اند . ایشان در بیست و نهمین کنگره ‏اتحادیه بین المللی جغرافیایی در کره جنوبی در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان یکی از ۱۵ جغرافیدان ‏برجسته جهان شناخته شد ،‎ ‎سازمان هواشناسی جهانی ، جایزه علمی سال ۲۰۰۱ خود را به ایشان اعطا ‏کرد و به عنوان چهره‌ی برگزیده چهارمین همایش چهره‌های ماندگار در سال 1383 انتخاب شد ؛ به « پدر علم جغرافیای ایران » شهرت یافت . بنیان‌گذاری گروه آموزش جغرافیای دانشگاه تهران و مدیریت آن(1353- 1348 ) ، ریاست دانشكده‌ی ادبیات و علوم انسانی (1354- 1353) ، بنیان‌گذاری سازمان هواشناسی ایران و مدیریت آن ( 1346 – 1335 ) ، بنیان‌گذاری دانشگاه بیرجند و مدیریت آن (1357- 1354) ، ریاست اداره كل هواشناسی از سال ( 1335 تا 1347 ) ، معاونت دانشگاه تهران (1347-1342) ، نماینده‌ی ثابت دولت ایران در سازمان هواشناسی جهانی (1357-1335 ) ، ریاست هواشناسی منطقه‌ی آسیا برای 5 سال ، عضو همیشگی انجمن جغرافیای انگلستان ، عضو كمیسیون آموزش جغرافیا در سال 1964 ، مشاور وزیر دفاع در دوران جنگ ایران و عراق و .... گوشه ای از فعالیت های ارزشمند ایشان است . پروفسور گنجی در 29 تیر ماه سال 1391 در اثر خونریزی مغزی در تهران فوت کرد و پیکرش در بوستان گنجی شهر بیرجند ( زادگاهش ) به خاک سپرده شد .

در ساعت 9 صبح 11 مرداد ماه 1393 ، در مراسمی دومین سالگرد درگذشت پروفسور محمد حسن گنجی در بیرجند گرامی داشته شد . این مراسم با حضور مهمانان کشوری و استانی در مسجد امام حسین (ع) بیرجند برگزار شد . شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی ( خاوران ) نیز این مراسم را ضبط و در ویژه برنامه ای به مدت 30 دقیقه پخش نمود . از جمله بخش های این برنامه می توان به پخش قسمت هایی از سخنرانی مدعوین و نیز مصاحبه با شاگردان ایشان اشاره کرد .

این ویژه برنامه در ساعت 22:10 روز یکشنبه ( مورخ 12 مرداد ماه ) پخش شد . تکرار آن نیز در ساعت 16:40 روز بعد پخش خواهد شد .

سال تولید: 1393

عوامل تولید برنامه عبارتند از :

تهیه کننده : مهدی مودی

تصویربرداران : حسین شریفی نیا ، محمد بهشتی

صدابردار : احسان جعفرزاده

تدوینگر : محمد کاخکی