سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

وقایع نهم محرم سال 61 هجری - نمایش محتوای خبر

 

 

وقایع نهم محرم سال 61 هجری

وقایع نهم محرم سال 61 هجری

کربلا ، پنجشنبه ، نهم محرم الحرام سال 61 هجری قمری : وقایع این روز بدین شرح است : در روز نهم محرم سال 61 هجری ( تاسوعای حسینی ) شمر بن ذی الجوشن خود را به خیام امام حسین ( علیه‏السلام ) رسانده ، ضمن صدا کردن حضرت عباس ( علیه‏السلام ) و دیگر فرزندان ام البنین ( عبداللّه ‏، جعفر و عثمان ) ، به آنها گفت : برای شما از عبیدالله امان نامه گرفتم . اما آنها متفقا گفتند : « خدا تو را و امان تو را لعنت كند ، ما امان داشته باشیم ولی پسر دختر پیامبر امان نداشته باشد؟! » .

در این روز اعلان جنگ شد كه حضرت عباس علیه‏السلام امام علیه‏السلام را باخبر كرد. امام حسین علیه‏السلام فرمود: ای عباس ! جانم فدای تو باد ، بر اسب خود سوار شو و از آنان بپرس كه چه قصدی دارند؟ حضرت عباس علیه‏السلام رفت و خبر آورد كه اینان مي‏گویند: یا حكم امیر را بپذیرید یا آماده جنگ شوید . امام حسین ( علیه‏السلام ) به عباس فرمودند : « اگر مي‏توانی آنها را متقاعد كن كه جنگ را تا فردا به تأخیر بیندازند و امشب را مهلت دهند تا ما با خدای خود راز و نیاز كنیم و به درگاهش نماز بگذاریم . خدای متعال مي‏داند كه من بخاطر او نماز و تلاوت قرآن را دوست دارم » . حضرت عباس (علیه‏السلام) نزد سپاهیان دشمن بازگشت و از آنان مهلت خواست . عمر بن سعد در موافقت با این درخواست تردید داشت ، سرانجام از لشكریان خود پرسید كه چه باید كرد؟ . عمرو بن حجاج گفت: سبحان اللّه ‏! اگر اهل دیلم و كفار از تو چنین تقاضایی مي‏كردند سزاوار بود كه با آنها موافقت كنی .عاقبت فرستاده عمر بن سعد نزد عباس علیه‏السلام آمد و گفت : ما به شما تا فردا مهلت مي‏دهیم ، اگر تسلیم شدید شما را به عبیداللّه‏ مي‏سپاریم وگرنه دست از شما برنخواهیم داشت و بدین ترتیب در این روز امام حسین ( علیه‏السلام ) به واسطه حضرت عباس ( علیه‏السلام ) از دشمن یک شب را برای نماز ، راز و نیاز با خدا و تلاوت قران مهلت گرفتند . امام علیه‏السلام در شب عاشورا دستور دادند برای حفظ حرم و خیام ، خندقی را پشت خیمه‏ها حفر كنند . حضرت دستور دادند به محض حمله دشمن چوب ها و خار و خاشاكی كه در خندق بود را آتش بزنند تا ارتباط دشمن از پشت سر قطع شود حفر خندق در اطراف خیام برای مقابله با شبیخون دشمن تدبیر سودمند امام ( علیه‏السلام ) بود که در این روز عملی شد . در این روز همچنین گروهی از لشکر عمربن سعد به سپاه امام حسین ( علیه‏السلام ) پیوستند .

در روز نهم محرم الحرام سال 61 هجری قمری امام حسین ( علیه‏السلام ) خطاب به دشمن فرمودند : « وای بر شما چه زیانی می برید اگر سخن مرا بشنوید ، من شما را به راه راست می خوانم ؛ اما شما از همه فرامین من سرباز می زنید و سخن مرا گوش نمی دهید چرا که شکم های شما از مال حرام پرشده و بر دل های شما مهر شقاوت زده شده است » .

منبع : وب سایت صدا و سیمای خراسان جنوبی