سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

وقایع سیزدهم محرم سال61 هجری - نمایش محتوای خبر

 

 

وقایع سیزدهم محرم سال61 هجری

کربلا ، دوشنبه ، سیزدهم محرم الحرام سال 61 هجری قمری : وقایع این روز بدین شرح است :

مهمترین اتفاق در روز سیزدهم محرم الحرام سال 61 هجری قمری ، شهادت عبدالله بن عفیف عضدی است به دست دژخیمان عبیدالله بن زیاد .

نقل شده یزید و عاملانش گمان می کردند که با شهادت امام حسین ( علیه السلام ) و یارانشان برای همیشه نهضت آنها را سرکوب کرده اند ، اما اشتباه می کردند . چون از همان روزهای نخست مخالفت یاران حسین ( علیه السلام ) شروع شد و دوستداران ایشان به شیوه های مختلف مخالفتشان را با یزید ابراز می کردند . از جمله این افراد می توان عبدالله بن عفیف عضدی را نام برد .

می گویند پس از واقعه کربلا ، عبیدالله بن زیاد برای نشان دادن قدرت ظاهری خودش و گرفتن زهر چشم از مخالفان بنی امیه و هواداران اهل بیت ( علیهم السلام ) دستور داد تا مردم کوفه در مسجد اعظم گرد هم بیایند تا برای آنها سخنرانی کند و عبدالله بن عفیف عضدی که در جنگ جمل نابینا شده بود در آن مراسم حاضر شد و به او پاسخ دندان شکنی داد . او هنگامی که شنید عبیدالله بن زیاد به امیر المؤمنین و امام حسین ( علیهما السلام ) نسبت کذب می دهد ، از میان جمعیت بر خاست و گفت  : « ساکت باش ای پسر مرجانه ، دروغگو تویی و پدر تو که به تو این مقام را داد . ای دشمن خدا ! فرزندان پیامبر ( صلی الله علیه وآله وسلم ) را می کشی و در منابر مؤمنین این چنین سخن می گویی ؟ » . عبیدالله بن زیاد دستور داد او را تنبیه کنند . اما هم قبیله ای هایش به کمکش آمدند و او را نجات دادند . هر چند کار به همین جا خاتمه نیافت و به دستور عبیدالله بن زیاد او را در سحرگاه از خانه بیرون کشیدند و به شهادت رساندند .

منبع : وب سایت صدا و سیمای خراسان جنوبی