جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

وقایع سوم محرم سال 61 هجری

وقایع سوم محرم سال 61 هجری


Loading the player...

کربلا ، جمعه ، سوم محرم الحرام سال 61 هجری قمری . وقایع این روز بدین شرح است :

در سومین روز از ماه محرم الحرام سال 61 هجری قمری ، " عمر بن سعد " با چهار هزار سپاهی از اهل كوفه وارد كربلا شد . در این روز امام حسین علیه ‏السلام قسمتی از زمین كربلا را كه قبر مطهرشان در آن واقع مي‏شد از اهالی نینوا و غاضریه به شصت هزار درهم خریداری كردند . همچنین در این روز " عمر بن سعد " مردی به نام " كثیر بن عبداللّه ‏" ـ كه مرد گستاخی بود ـ را نزد امام علیه ‏السلام فرستاد تا پیغام او را به حضرت برساند .

كثیر بن عبداللّه‏ به عمر بن سعد گفت : اگر بخواهید در همین ملاقات حسین را به قتل می رسانم ؛ اما عمربن سعد نپذیرفت و گفت : فعلاً چنین قصدی نداریم . البته کثیر موفق به ملاقات با امام نشد زیرا به دلیل گستاخی هایش یکی از یاران امام به نام " ابو ثمامه صیداوی " ( همان مردی كه ظهر عاشورا نماز را به یاد آورد و حضرت او را دعا كرد ) از نزدیک شدن او به امام جلوگیری کرد .

" ابو ثمامه صیداوی" همین ‏كه کثیر را دید رو به امام حسین (ع) عرض كرد : این شخص كه مي‏آید ، بدترین مردم روی زمین است . پس سراسیمه جلو آمد و گفت : شمشیرت را بگذار و نزد امام حسین علیه‏ السلام برو . گفت : هرگز چنین نمي‏كنم . ابوثمامه گفت : پس دست من روی شمشیرت باشد تا پیامت را ابلاغ كنی . گفت : هرگز! ابوثمامه گفت : پیغامت را به من بسپار تا برای امام ببرم ، تو مرد زشت‏كاری هستی و من نمي‏گذارم بر امام وارد شوی . او قبول نكرد . برگشت و ماجرا را برای ابن سعد بازگو كرد . سرانجام عمر بن سعد با فرستادن پیكی دیگر از امام پرسید : برای چه به اینجا آمده‏ای ؟ حضرت در جواب فرمود : "مردم كوفه مرا دعوت كرده‏اند و پیمان بسته‏ اند ، به سوی كوفه مي‏روم و اگر خوش ندارید باز مي‏ گردم ... ."

پی نوشت : 1. ارشاد، شیخ مفید، ج2، ص84.

2. مستدرك الوسایل، ج14، ص61؛ مجمع البحرین، ج5، ص461.

3. تاریخ طبری، ج5، ص410.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.