سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

وقایع روز دوازدهم محرم سال 61 هجری - نمایش محتوای خبر

 

 

وقایع روز دوازدهم محرم سال 61 هجری

کربلا ، یکشنبه ، دوازدهم محرم الحرام سال 61 هجری قمری : وقایع این روز بدین شرح است :

در دوازدهمین روز از ماه محرم الحرام سال 61 هجری قمری ، کاروان اسرا وارد کوفه شد . تمام مردان این کاروان به جز حضرت سجاد و پسر خردسالشان محمد ( علیهما ‏السلام ) به شهادت رسیده بودند .

در این روز ابن زیاد فرمان داد که احدی حق ندارد با اسلحه از خانه بیرون آید و ده هزار سوار و پیاده بر تمام کوچه ها و بازار ها موکل گردانید که احدی از شیعیان امیر المؤمنین ( علیه السلام ) حرکتی نکند . سپس فرمان داد سرهایی را که در کوفه بود برگردانند و در پیش چشم اهل بیت (علیهم السلام ) حرکت دهند و با هم وارد شهر کرده و در کوی و بازار بگردانند .

مردم با دیدن حالت ذریه پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) و سر های بر نیزه و بانوان و مخدرات در هودج های بدون پوشش ، صدا به گریه بلند نمودند .

امام سجاد و حضرت زینب که درود خدا بر ایشان باد ، با وجود بار سنگین مصیبت ، با شجاعت تکیه گاه زنان و کودکان افسرده و نالان کاروان بودند . حالا نوبت آنها بود که راه امام حسین ( علیه‏السلام ) را با افشای جنایت های امویان ادامه دهند لذا زینب کبری ، ام کلثوم ، فاطمه بنت الحسین و امام زین العابدین (علیهم السلام ) به ترتیب با جگرهای سوزان و قلوب دردناک ایراد خطبه نمودند .

و در چنین روزی در محرم الحرام سال 61 هجری قمری بود که قبیله بنی اسد پس از آنکه کربلا از نیروهای امویان خالی شد ، همه اجساد شهدای بزرگوار کربلا را دفن کردند

منبع : وب سیات صدا و سیمای خراسان جنوبی.