سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

وقایع روز اول محرم الحرام سال 61 هجری قمری

وقایع روز اول محرم الحرام سال 61 هجری قمری


وقایع روز اول محرم الحرام سال 61 هجری قمری

وقایع روز اول محرم الحرام سال 61 هجری قمری بدین شرح است :

امام حسین علیه‌السلام در روز اول محرم با سپاه حر دیدار کرد و حر و سپاه او توسط امام از آب سیراب شدند.نقل شده که ظاهرا در اول محرم بوده که کاروان حسینی در حرکت بودند و امام علیه‌السلام در صبحگاه دستور دادند که ظروف و مشک‌ها را پر از آب کنید ، حرکت کردند ، ناگهان یکی از یاران امام با صدای بلند تکبیر گفت و گفت از دور نخلستانی پیداست . امام فرمود چه می‌بینید؟ عده‌ای گفتند : نخلستان نیست گوش‌های اسب از دور چنان می‌نماید که نخل است . آنها نزدیک شدند تعداد هزار سواره نظام به فرماندهی حر ، مأمور از طرف عبیدالله بن زیاد لعنة الله علیهامام به یارانش فرمود : از آنها پذیرایی و آن‌ها را که تشنه‌اند سیراب کنید .

حر ، اصرار داشت حضرت را همراه کاروان به سوی کوفه ببرد، بین امام و حر گفت‌وگوهایی صورت می‌گرفت و امام علیه‌السلام وقت نمازها ، نماز را اقامه می‌کرد و سپاه حر نیز با حضرت و به اقتدا به امام ، نماز جماعت می‌خواندندبدین ترتیب امام پس از نماز ظهر و عصر بر آنها موعظه و اتمام حجت می‌نمود. حر نیز به خواسته و مأموریت خود پافشاری می‌کرد اما امام علیه‌السلام از قبول درخواست او امتناع می‌کرد .

حر به امام عرض کرد که در این واقعه اگر بر مخالفت اصرار و پافشاری کنی، تو و همراهانت کشته می‌شوید.حضرت در این حال به شعر یکی از صحابه استناد فرمود و گفت تو مرا از مرگ می‌ترسانی مرگ بر جوانمرد عار نیست، وقتی آرزوی حق و قصد دفاع از حق را داشته باشد و جهاد کند

 وقتی حر این اشعار را از امام شنید به کناری رفت و با سپاه خود حرکت کرد امام نیز با قافله خود در حرکت بودند تا به منزلگاه بیضه رسیدند.

امام برای اتمام حجت خطبه‌ای خواند و اهداف خویش را آشکار نمود و با استناد به سخنان پیامبر اکرم(ص) فرمود که هر کس سلطان ستمگری را بنگرد که حرام خدا را حلال می‌کند و عهد شکن است،  بر مسلمانان است که در مقابل او اعتراض کند . در آخر شب جوانان را دستور داد تا مشک‌ها را پر از آب کنند ، سپس دستور داد از منزل قصر بنی مقاتل حرکت کنند حرکت کردند، حضرت بر پشت اسب خود چرتی زد و بیدار شد و فرمود «انا لله و انا الیه راجعون» دوبار کلمه استرجاع بر زبان آورد ، در این حال فرزندش علی اکبر به پیش او آمد و علت را پرسید.

حضرت فرمود: فرزندم در عالم رویا دیدم که سواره‌ای ندا داد مرگ بر دیدار اهل کاروان می‌آید و اهل کاروان به سوی مرگ در شتابند.علی سئوال کرد: ای پدر آیا ما بر حق نیستیم، فرمود: فرزندم ما بر حقیم و بازگشت بندگان به سوی خداوند است ، علی اکبر عرضه داشت : پس ای پدر مهربانم چه باکی از مرگ داریم امام از کلام علی خوشحال شد و دعایش کرد.

وقتی صبح شد کاروان حسین نماز صبح را خواندند و حرکت کردند. یاران حر، به سوی آنان آمده تا کاروان را به سوی کوفه بکشند، آنها امتناع کردند و زهیر گفت مولای من با همین سپاه کم، نبرد کنیم که شکست آنها برای ما سهل است.  امام فرمود: من هرگز آغازگر جنگ نخواهم بود .

در این روز پیکی از کوفه آمد و کاروان حسینی با اصرار حر به سوی نینوا در حرکت بودند به شهر و یا آبادی غاضریه رسیدند.پیک از سوی عبیدالله برای حر پیامی آورد که حسین را یا وادار به بیعت کن یا در سرزمین بدون آب و علف و بدون قلعه و پناهگاه فرود آور و منتظر دستور بعدی باشد .حر امام را از مضمون نامه آگاه کرد . امام فرمود ای حر ما را رها کن در این قریه اقامت کنیم ، حر پاسخ داد این مرد جاسوس و پیک عبیدالله است که کارهای مرا زیر نظر دارد، من از خواسته تو معذورم.

امام و یارانشان، حرکت کردند .

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.