جهش تولید | چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

وظایف کارگردان تلویزیونی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

وظایف کارگردان تلویزیونی

در میز کارگردانی حداقل 16 منبع تصویری مختلف وجود دارد و در اغلب مواقع چیزی در حدود 7 یا 8 منبع تصویری آنها در حال استفاده است .کارگردان از بین تصاویر دریافتی از چند دوربین موجود در استودیو ، یا از بین شکل گرافیکی رایانه ای که در گوشه اتاق فرمان دریافت می کند، یا از بین تصویر ماهواره ای که از شهرستانی یا از مکان دیگری فرستاده شده، یا از بین زیرنویس ساعت و لحظه روز و یا از بین زیرنویس نام فرد و مجری و دیگر شخصیت های موجود، از بین تمامی آنها منبع تصویری مطلوبش را انتخاب می کند.

کارگردان باید بتواند این ها را با هم ترکیب کند به طور مثال ساعت را در گوشه سمت چپ کادر قرار دهد ، اسم مجری یا کارشناس را در زیر تصویرش قرار دهد ، تصویر کارشناس را اگر لازم بود با تصویر دیگری ترکیب کند و ... که وی این کارها را با میز ترکیب یا میز میکس انجام می دهد .

کار دیگر کارگردان این است که تصویربردارانش را که هر کدام جدا از دیگری درحال پیداکردن صحنه های زیبا در دکور یا صحنه هستند را هدایت می کند . بنابراین یک میکروفن در اختیار کارگردان قرار دارد که لحظه به لحظه  با تصویربردارانش در ارتباط است و به آنها دستوراتی می دهد . مثلا به تصویربردار اول می گوید تصویر بزرگتر از مجری بدهد ، به تصویربردار دوم می گوید کل دکور را در کادر خود بیاورد چون تصمیم دارد جماعت موجود در استودیو را نشان دهد .

کار دیگر کارگردان انتخاب نحوه ترکیب تصاویر است . گاهی اوقات تروکاژهایی لازم است تا دو تصویر را با هم ترکیب کند. تروکاژ به این معناست که گاهی اوقات تصویر یک منظره ورق می خورد و پشت آن تصویر دیگری ارائه می شود ، گاهی زیرنویس یک برنامه تا زمانی که در مکان مناسب خود قرار داده می شود، حرکات جذابی به خود می گیرد ، گاهی یک تصویر تبدیل به توپ می شود و از گوشه تصویر خارج می شود .... اینها تروکاژها یا وایپ ها یا افه های مختلفی هستند که ابزارهای الکترونیک زیر دست کارگردان توان تولیدش را دارند؛ اما سلیقه ، زمان و نحوه اجرای آن توسط کارگردان انجام می شود.

کارگردان تلویزیونی در اتاق فرمان تصاویر تلویزیونی را سازماندهی و با استفاده از میز فرمان، ضبط یا پخش زنده برنامه را هدایت می کند.

Loading the player...