جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

وداع آیت الله دستغیب با ماه رمضان - نمایش محتوای رمضان

 

 

وداع آیت الله دستغیب با ماه رمضان

Loading the player...

 

بار خدایا ! و تو در زمره ی برگزیده ی وظایف و اعمال ویژه از واجبات ، ماه رمضان را قرار دادی و از میان همه ی زمان ها و روزگارها اختیارش کردی و بر همه ی اوقات سال برتری اش نهادی ، زیرا که در آن قرآن و نور نازل کردی و مردمان را بر به پای خاستن برای عبادت خود ترغیب فرمودی و شب قدر را که از هزار ماه بهتر است تجلیل نمودی و چون رمضان را به ما عطا کردی ، ما را بر دیگر امّت ها مقدم داشتی و ما به فرمان تو روز این ماه را روزه گرفتیم و با یاری تو شب را به قیام در عبادت سپری کردیم و این گونه خود را در معرض رحمتت که ما را در جوار آن نهاده ای ، قرار دادیم و آن را وسیله ای برای دریافت ثواب تو ساختیم و …

بار خدایا ! ماه رمضان در میان ما بس ستوده زیست و ما را مصاحب و یاری نیکو بود و گران بهاترین سودهای مردم جهان را به ما ارزانی داشت ؛ امّا چون زمانش به سررسید و عدد روزهایش به آخر، آهنگ رحیل کرد . بارخدایا! اینک ما با رمضان وداع می کنیم، همچون وداع با عزیزی که فراقش بر ما گران است و رفتنش ما را غمگین و گرفتار وحشت و تنهایی کند . عزیزی که او را بر ما پیمانی است که باید نگه داریم و حرمتی که باید رعایت کنیم و حقی که باید ادا نماییم . پس اکنون می گوییم : بدرود ای بزرگ ترین ماه خداوند و ای عید اولیای خدا؛ بدرود ای گرامی ترین اوقاتی که ما را مصاحب و یار بودی؛ ای بهترین ماه در همه ی روزها و ساعت ها .

بدرود که آزادشدگان از عذاب خداوند ، در تو چه بسیارند و چه نیکبخت است آن که حرمت تو را نگه داشت . بدورد که چه بسا گناهان که از نامه ی عمل ما زدودی و چه بسا عیب ها که پوشیده داشتی . بدرود ای ماهی که تا تو بودی ، امن و سلامت بود .

بدرود ای آن که در مصاحبت تو نه کراهت بود و نه در معاشرتت ناپسندی . بدرود که سرشار از برکات بر ما آمدی و ما را از آلودگی های گناه شست و شو دادی . بدرود که به هنگام وداع از تو نه غباری به دل داریم و نه از روزه ات ملالتی در خاطر . بدرود که چه بدی ها با آمدنت از ما دور شد و چه خیرات که ما را نصیب آمد . بدرود تو را و آن شب قدر تو که از هزار ماه بهتر است .

بارخدایا! در این ماه اگر قصد گناه کرده ایم ، یا مرتکب آن شده ایم ، یا به عمد خطایی از ما سرزده ، یا از سر فراموشی ستمی بر خود روا داشته ایم ، یا پرده ی حرمت دیگری را دریده ایم ، بارخدایا بر محمد و خاندانش درود بفرست و گناه ما را در پرده ی اغماض فرو پوش و ما را عفو کن و در برابر دیدگان شماتت کنندگان قرار مده و زبان طاعنان در حق ما دراز مگردان و ما را به رأفت پایان نیافتنی و فضل و کرم نقصان ناپذیر خود به کاری برگمار که خطاهایی را که در این ماه مرتکب شده ایم و تو آن را نپسندیده ای، از میان ما ببرد یا فرو پاشد .

جابر بن عبدالله انصاری، می گوید : در جمعه آخر ماه رمضان نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله رفتم ، هنگامی که چشم آن حضرت بر من افتاد فرمود : ای جابر! این جمعه آخر ماه رمضان است . پس با آن وداع کن و بگو: « خدایا ! این رمضان را آخرین روزه ما قرار نده و اگر چنین مقرّر کردی ، ما را مورد رحمت خود قرار ده و محروممان مساز » . هر کس این را بگوید ، به یکی از دو امر نیکو می رسد : یا آنکه طول عمر می یابد و ماه رمضان بعدی را درک می کند و یا آنکه مورد بخشش و رحمت خدا قرار می گیرد . ( بحار الانوار، جلد ۹۸، ص 172) .