سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

واکنش بدن در هنگام عصبانیت - نمایش محتوای خبر

 

 

واکنش بدن در هنگام عصبانیت

بدن شما در هنگام عصبانیت چه واکنشی نشان می‌دهد؟

زبان بدن یک راه ارتباط غیر کلامی است که برای هر شخص منحصر به فرد است، هنگام عصبانیت میزان سطح هورمون‌های خون تغییر می‌کند و این تغییر موجب یک سری تظاهرات ناخودآگاه می‌شود.

ریحانه فریزی روانشناس گفت: حرکت دست‌ها و اشارات زبان بدن علاوه بر انتقال معانی در انتقال شور و اشتیاق ناشی از دل شادی و یا بی‌علاقگی مخاطب نقش مهمی دارند. هنگام عصبانیت میزان سطح هورمون‌های خون تغییر می‌کند که این تغییر موجب یک سری تظاهرات ناخودآگاه می‌شود.

وی افزود: دست‌ها می‌توانند نقش یک حصار برای محافظت از شخص در شرایط دشوار را داشته باشند. در هنگام عصبانیت حالت دست به سینه مانند سپری در مقابل تهدید عمل می‌کند و شخص حالت تدافعی دارد و با قرار دادن بدن خود در این موقعیت احساس آرامش می‌کند.

عزیزی ادامه داد: حالت دیگر جویدن ناخن است که ممکن است ریشه در کودکی فرد داشته باشد و فرد با جویدن ناخن‌ها و یا کندن پوست کنار آن در صدد تخلیه هیجان بر می‌آید که برای درمان این عادت می‌توان فرد را به جویدن آدامس یا به مراقبت از ناخن‌ها و صحبت با روانشناس تشویق کرد.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از نمودهای عصبانیت این است که فرد دست‌ها را رو به بالا گرفته و صحبت می‌کند. ممکن است در حین صحبت مدام دست‌ها را گره کرده رو به جلو پرتاب کند که این حالت نشان دهنده‌ی خشونت فرد است.

وی خاطر نشان کرد: به طور طبیعی فرد بین 6 تا 8 مرتبه در یک دقیقه پلک می‌زند اما هنگام استرس بیشتر می‌شود، ممکن است فرد با جویدن لب پایین خود و تکان دادن سر نیز عصبانیت خود را ابراز کند.

افزایش درجه حرارت بدن، سرخ شدن صورت، گشاد شدن مردمک چشم و لرزیدن بدن از دیگر علائم ناخودآگاه بدن هنگام عصبانیت است.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران