سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

واکسیناسیون 90 هزار راس دام سبک در نهبندان و قاین - نمایش محتوای خبر

 

 

واکسیناسیون 90 هزار راس دام سبک در نهبندان و قاین

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت:  15 هزار و 95 رأس گوسفند و بز از ابتدایواکسیناسیون 15 هزار راس دام در نهبندان علیه بیماری آنتروتوکسمی امسال تاکنون در 36 واحد دامی این شهرستان  با کمک بخش خصوصی و با نظارت شبکه دامپزشکی شهرستان علیه بیماری آنتروتوکسمی واکسینه شدند.

محمد راه انجام با بیان اینکه بیماری آنتروتوكسمی تحت شرایط خاصی از جمله تغییر ناگهانی جیره غذایی و پرخوری دام رخ می دهد، افزود: تغییر نوع مرتع، ایجاد آلودگی‌های انگلی و تغییرات ناگهانی در جیره غذایی از عوامل زمینه‌ساز مؤثر در بروز آنتروتوکسمی است.

وی یکی از موثرترین روش‌های پیشگیری از این بیماری را واکسیناسیون دام‌های بالغ و جوان قبل از تغییر جیره غذایی اعلام کرد و گفت:  برای پیشگیری از بروز بیماری آنتروتوکسمی در دام‌ها و جلوگیری از تلف شدن آنها، دامداران باید علاوه بر واکسیناسیون و تزریق دوز یادآور واكسن، در تغییرات جیره غذایی دام‌ها مدیریت داشته باشند تا دام‌ها بر اثر پرخوری تلف نشوند.
رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان به عشایر شهرستان هم توصیه کرد تا قبل از کوچ دام‌ها، واکسیناسیون دام‌ خود را انجام دهند و از هرگونه جابجایی دام بدون مجوز بهداشتی _قرنطینه ای دامپزشکی پرهیز کنند.

همچنین بنا به گفته رئیس شبکه دامپزشکی قاین،  از ابتدای امسال تاکنون 75 هزار راس دام سبک ( گوسفند، بز) این شهرستان علیه بیماری شاربن ( سیاه رخم ) بعنوان یک بیماری خطرناک قابل انتقال از دام به انسان واکسینه شدند.

محمودی زاوه افزود: بیماری شاربن یک بیماری خطرناک برای دامها و همچنین مشترک بین انسان و دام است که اقدامات پیشگیری باید بصورت صددرصدی  از سوی کارشناسان دامپزشکی شهرستان انجام شود تا از احتمال بروز خطر برای صنعت دامداری و بهداشت عمومی شهرستان جلوگیری بعمل آید.