سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

واکسیناسیون 1880 نفر شتر علیه بیماری شاربن در نهبندان - نمایش محتوای خبر

 

 

واکسیناسیون 1880 نفر شتر علیه بیماری شاربن در نهبندان

واکسیناسیون 1880 نفر شتر علیه بیماری شاربن در نهبندان انجام شد.

یک هزار و 880 نفر شتر علیه بیماری شاربن در نهبندان واکسینه شدند.

از ابتدای سال جاری تاکنون برای جلوگیری از شیوع بیماری شاربن واکسیناسیون یک هزار و 880 نفر شتر در شهرستان نهبندان انجام شد.

محمد راه انجام، رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: شهرستان نهبندان با توجه به شرایط آب و هوایی ویژه یکی از مهمترین مناطق پرورش شتر در خراسان جنوبی تلقی میشود.

محمد راهانجام افزود: یکی از اقدامات مهم دامپزشکی پیشگیری، مبارزه و کنترل بیماریهای مشترک بین انسان و دام از جمله شاربن سیاه زخم است.

وی گفت: این بیماری با خروج خون تیره رنگ از منافذ طبیعی بدن دام و مرگ ناگهانی آن همراه است و در دامهایی که سابقه واکسیناسیون نداشته باشند به صورت حاد و فوق حاد بروز کرده و سبب تلفات سنگین میشود.

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان افزود: انجام عملیات به موقع واکسیناسیون شترها میتواند تا حد بسیار زیادی از خسارات اقتصادی ناشی از این بیماری جلوگیری کند.

راهانجام با بیان اینکه بیماری شاربن یکی از بیماریهای مشترک بین انسان و دام است، گفت: اگر انسان در تماس با حیوانات آلوده با این بیماری و یا بافتهای آلوده آنها مانند گوشت، احشاء و پوست قرار گیرد، میتواند به این بیماری دچار شود.

وی افزود: در هشت ماهه سال جاری شبکه دامپزشکی نهبندان برای جلوگیری از شیوع این بیماری اقدام به واکسیناسیون یک هزار و 880 نفر شتر کرده است.  

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان افزود: از پرورشدهندگان شتر درخواست می شود که برای حمل بهداشتی شتر با شبکهدامپزشکی هماهنگیهای لازم را به عمل آورند تا برابر مقررات و اصول حمل بهداشتی دام اقدامات لازم انجامپذیرد.  

راهانجام اظهار کرد: شهرستان نهبندان قطبپرورش شتر استان به شمار میرود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای خراسان جنوبی