جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

همایش شیر خوارگان حسینی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

همایش شیر خوارگان حسینی

«همایش شیرخوارگان حسینی» یکی از مناسک مذهبی ماه محرم و بزرگداشت قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است که همه ساله به یاد شهادت حضرت علی اصغر‌(ع)، شهید شش ماهه كربلا و سند مظلومیت امام حسین(ع) ، در نخستین جمعه ماه محرم و در روز جهانی «حضرت علی اصغر‌(ع)»، برگزار می‌گردد.

برگزاری این همایش از سالهای آغازین دهه هشتاد در تهران آغاز و به مرور در سایر استانها و از جمله استان خراسان جنوبی گسترش یافت و برای برگزاری آن مجمع جهانی حضرت علی اصغر‌(ع) نیز تشکیل شد.

این مراسم علاوه بر ایران در کشورهایی همچون: پاکستان،‌ عراق، کویت، عربستان، بحرین، امارات، لبنان، افغانستان، ترکیه، عمان، قطر، یمن، آمریکا، هند، نیجریه، اوگاندا، تانزانیا، بورکینافاسو، سنگال، کامرون، آلمان، شیلی و فرانسه نیز برگزار می‌شود.

در «همایش شیرخوارگان حسینی» مادران به همراه طفلان خود حضور یافته و با زنده نگه‌ داشتن یاد طفل شیرخواره كربلا، با حضرت علی اصغر‌ (ع)، سرباز شش ‌ماهه اباعبدالله الحسین‌(ع)، بیعت می کنند.  

در این آیین معنوی مداحان و مرثیه سرایان در رثای اهل بیت عصمت و طهارت (ع) مرثیه سرایی و مادران به یاد حضرت علی اصغر (ع) سوگواری می کنند. مادران عزادار با پوشاندن لباس عزا و پیشانی بندهای سبز منقش به نام حضرت علی اصغر (ع) به تن و پیشانی نوزادان خود در سوگ شهدای کربلا و حضرت علی اصغر (ع) به ماتم می نشینند.

مادران عزادار حسینی با خواندن لالایی یاد شهید خردسال مظلوم دشت کربلا حضرت علی اصغر (ع) را گرامی می دارند