سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

همایش شیرخوارگان حسینی

همایش شیرخوارگان حسینی


«همایش شیرخوارگان حسینی» یکی از مناسک مذهبی ماه محرم و بزرگداشت قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است که همه ساله به یاد شهادت حضرت علی اصغر‌(ع)، شهید شش ماهه كربلا و سند مظلومیت امام حسین(ع) ، در نخستین جمعه ماه محرم و در روز جهانی «حضرت علی اصغر‌(ع)»، برگزار می‌گردد.

برگزاری این همایش از سالهای آغازین دهه هشتاد در تهران آغاز و به مرور در سایر استانها و از جمله استان خراسان جنوبی گسترش یافت و برای برگزاری آن مجمع جهانی حضرت علی اصغر‌(ع) نیز تشکیل شد.

این مراسم علاوه بر ایران در کشورهایی همچون: پاکستان،‌ عراق، کویت، عربستان، بحرین، امارات، لبنان، افغانستان، ترکیه، عمان، قطر، یمن، آمریکا، هند، نیجریه، اوگاندا، تانزانیا، بورکینافاسو، سنگال، کامرون، آلمان، شیلی و فرانسه نیز برگزار می‌شود.

در «همایش شیرخوارگان حسینی» مادران به همراه طفلان خود حضور یافته و با زنده نگه‌ داشتن یاد طفل شیرخواره كربلا، با حضرت علی اصغر‌ (ع)، سرباز شش ‌ماهه اباعبدالله الحسین‌(ع)، بیعت می کنند.  

در این آیین معنوی مداحان و مرثیه سرایان در رثای اهل بیت عصمت و طهارت (ع) مرثیه سرایی و مادران به یاد حضرت علی اصغر (ع) سوگواری می کنند. مادران عزادار با پوشاندن لباس عزا و پیشانی بندهای سبز منقش به نام حضرت علی اصغر (ع) به تن و پیشانی نوزادان خود در سوگ شهدای کربلا و حضرت علی اصغر (ع) به ماتم می نشینند.

مادران عزادار حسینی با خواندن لالایی یاد شهید خردسال مظلوم دشت کربلا حضرت علی اصغر (ع) را گرامی می دارند
 
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.