سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

بازگشت به صفحه کامل

هفته وحدت

هفته وحدت


 


«وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ»؛

هفته وحدت که از 12 ربيع الاول تا 17 ربيع الاول را شامل مي شود از دو منظر قابل توجه است. اول اينکه نامگذاري آن در ايام تولد پيامبر (ص) که ابتداي آن به نقل پيروان سني و پايان آن به عقيده شيعيان است و ايام شاد و مبارکي است و بهترين زمان براي بحث در مقوله وحدت مسلمين است و دوم هم توجه به بافت مذهبي کشورمان است که اقوام و مردم بسياري نيز مذهب سني را انتخاب کرده اند.

حضرت محمد (ص) كنيه ى آن حضرت، ابوالقاسم و القاب ايشان، رسول اللّه ، نبى اللّه ، خاتم الانبيا، سَيِّدُالبَشَر و... مى باشد. پدر ايشان عبداللّه بن عبدالمطلب و نيز مادر آن حضرت آمنه بنت وَهَب است. رقيه، ام كلثوم، زينب، قاسم، عبداللّه ، ابراهيم و حضرت فاطمه ى زهرا(س) فرزندان پيامبر اسلام مى باشند كه به جز فاطمه (س) همگى در دوران حيات پيامبر، از دنيا رفتند. دوران زندگى پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله در دو شهر مكه و مدينه سپرى شد. ايشان پس از آن كه در چهل سالگى براى پيامبرى برگزيده شدند، در ابتدا دين الهى را به طور مخفيانه تبليغ مى كردند و پس از سه سال، به دعوت آشكار دست زدند. رنج ها و سختى هاى فراوانى كه پس از درگذشت ابوطالب، عمو و حضرت خديجه (س) همسر آن حضرت بر ايشان گذشت و همچنين اعلام آمادگى مردم يثرب براى پذيرفتن آن پيامبر عظيم الشأن، زمينه ساز هجرت بزرگ ايشان به مدينه گرديد. ده سال آخر عمر و رسالت حضرت محمد صلی الله علیه و آله در مدينه، همراه با جنگ ها، فتوحات و انتشار آيين آسمانى اسلام همراه بود.

وحدت در آيينه روايات

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله :
«وحدت مايه رحمت و تفرقه موجب عذاب است».1
«از اختلاف ميان خود بپرهيزيد كه زداينده (ايمان) است».2
«اي مردم! بر شما باد جماعت، و بپرهيزيد از جدايي».3
«دست خدا بر سر جماعت است و شيطان با كسي همراه است كه با جماعت، ناسازگاري كند».4
«با جماعت همراه شو؛ زيرا گرگ، گوسفند دور مانده را مي خورد».5
«اختلاف نكنيد! پس همانا كساني كه پيش از شما اختلاف كردند، هلاك شدند».6
«مسلمانان با هم برادرند. هيچ كس بر ديگري برتري ندارد؛ جز با پرهيزكاري».7
«مؤمنان با هم برادرند و خونشان برابر است و در برابر دشمن، متحد و يك پارچه اند».8
«هر كس از گروه مسلمانان جدا شود، به مرگ جاهليت مي ميرد».9
«مؤمنان با يكديگر متحد و ياور و پشتيبان هم هستند. گويا آنان جاني واحدند».10
«هيچ امتي پس از پيامبر خود گرفتار اختلاف نشد، مگر آنكه باطل گرايان آن بر حق خواهانش پيروز شدند».11


1. علاء الدين هندي، کنز العمال، ح 20242.
2. کنز العمال، ح 5481.
3. ري شهري، ميزان الحکمه، ح 2434.
4. کنز العمال، ح 20242.
5. ابن جنبل، مسند احمد، ج 6، ص 446.
6. کنزالعمال، ح 894.
7. نهج الفصاحه، ح 3112.
8. کافي، ج 1، ص 404.
9. کنزالعمال، ح 2855.
10. بحارالانوار، ج 58، ص 150.
11. کنزالعمال، ح 929.


 

اخبار استان ویژه هفته وحدت :

 

آغاز هفته وحدت و برگزاری برنامه های گرامی داشت این هفته (دوشنبه 23 دیماه )

به مناسبت آغاز هفته وحدت مراسم جشنی  در مسجد النبی بیرجند ساعتی پیش برگزار شد.

استاندار در این مراسم هفته وحدت را زیباترین دستاورد بعثت رسول گرامی اسلام دانست و گفت: راه پیامبر راه میانه روی و دوری از افراط و تفریط بود که مسلمانان نیز باید ادامه دهنده این راه باشند چرا که جامعه پیرو رسول خدا جامعه است  که در آن  کرامات اسلامی گرامی داشته شود.

خدمتگذار با بیان اینکه ریشه تمام گرفتاری های جامعه اختلاف است افزود :خطراتی که وحدت جامعه اسلامی را تهدید می کند ریشه در آن سوی مرزها دارد و امت اسلامی باید با هوشیاری در تمام صحنه ها در کنار یکدیگر باشند.

 خدمتگذار وحدت ، همراهی ،همدلی و صفا و صیمیت مردم استان را ستودنی عنوان کرد.

    

مولوی فاروقی از علمای اهل تسنن هم گفت:هفته وحدت بهترین فرصت است که بتوانیم با دستورات قرآن و اسلام بیشتر آشنا شویم و بدانیم که تنها راه موفقیت جامعه اسلامی وحدت ، اتحاد و همدلی است.

وی افزود: محبوب ترین انسانها امروز کسانی هستند که در زمینه وحدت و اخوت اسلامی تلاش می کنند  و با تلاش خود سعی در خنثی شدن نقشه های دشمنان دارد لذا عزت و شرف و استقلال مسلمانان در گرو وحدت است .

 

سایر خبر ها  :

برگزاری برنامه های گرامیداشت هفته وحدت با محوریت قرآن ومعارف قرآنی  (سه شنبه 24 دیماه )

آغاز مسابقات فوتبال زمین خاکی شهرستان درمیان به مناسبت هفته وحدت (سه شنبه 24 دیماه )

برگزاري مراسم گراميداشت هفته وحدت در شهرستان درميان (چهارشنبه 25 دیماه )

برگزاری جشن وحدت در شهرستان زيركوه  ( پنجشنبه 26 دیماه )

توزیع رایگان گل نرگس به مناسبت هفته وحدت ( شنبه 28 دیماه )

تاکید ائمه جمعه شهرستانهای استان بر وحدت و ترویج فرهنگ و اخلاق اسلامی ( شنبه 28 دیماه )

گرامیداشت هفته وحدت در منطقه عشایری چاهشند نهبندان ( شنبه 28 دیماه )

 

 

گزارش تصویری

ربیع، ماه اخوت و برادری
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

تولیدات ویژه هفته وحدت :

 
 
 
 

 


تولیدات رادیو ویژه هفته وحدت :

 

برنامه ریزی تولیدات رادیویی مرکز به مناسبت هفته وحدت :

- فرصت نوجوانی : موضوع برنامه در تاریخ 24/10/92 " معرفی زندگی ، اخلاق و سیره رسول اکرم (ص) و ویژگی های مهرورزی و محبت ایشان به کودکان و نوجوانان و شناخت شخصیت ایشان " است .

- نسل امروز : موضوع برنامه از تاریخ 28/10/92 لغایت 03/11/92 " ره صد ساله چند شبه طی می شود؟ " ( با رویکرد رنج و زحمت درکارها ، ضرورت تلاش و پشتکار برای رسیدگی به اهداف و دوری از عجله ، شتاب و بی صبری برای رسیدن به آرزوها - با پرداخت به زندگی پیامبر اکرم (ص) و رنج و زحمات ایشان در هدایت امت اسلامی - ) .

- نماشم :موضوع برنامه از تاریخ 21/10/92 لغایت 26/10/92 "اگه همدل باشیم " ( با محوریت همدلی و همزبانی) و از تاریخ 28/10/92 لغایت 3/11/92 " محبت با محوریت مهر و محبت به دیگران ، عشق به زندگی و مردم ، پرهیز از کینه و کدورت و الگو گرفتن از زندگی رسول اکرم (ص) در رابطه با مهر و مهرورزی و محبت " است .

- صبح شرقی :موضوع برنامه از تاریخ 21/10/92 لغایت 26/10/92 " اخلاق خوش با محوریت پیروی از سیره رسول اکرم (ص) در خلق خوش و رفتار مناسب با دیگران " است .

- مجله خانواده : موضوع برنامه در تاریخ 24/10/92 " نقش قناعت و ساده زیستی در تحکیم بنیان خانواده " ( با نگاهی به زندگی رسول اکرم (ص) و ساده زیستی ایشان ) ، در تاریخ 25/10/92 " مهارت همسر شناسی و تاثیر آن بر دوام زندگی مشترک " ( با توجه به سالروز ازدواج حضرت محمد (ص) و حضرت خدیجه (س)) و در تاریخ 28/10/92 " تاثیر اخلاق نیکو و خلق خوش بر تحکیم بنیان خانواده " ( به مناسبت میلاد رسول اکرم(ص) و روز اخلاق و مهرورزی ) است .

- قاصدک :موضوع برنامه در تاریخ 23/10/92 " اتحاد و وحدت با محوریت دوستی آن حضرت با کودکان و خوش خلقی و محبت ایشان "( به مناسبت آغاز هفته وحدت ) و در تاریخ 28/10/92 "حضرت محمد (ص) و دوستی ایشان با کودکان "( به مناسبت ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و دوستی ایشان با کودکان ) است .

- رادیو شب :در ایام هفته وحدت ، به موضوع " همدلی و وحدت "پرداخته خواهد شد .

- پیام امروز :در طول هفته وحدت برگزاری برنامه های ویژه هفته وحدت در ادارات و سازمان های مختلف و برگزاری جشن های مردمی به مناسبت میلاد رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در سطح استان اطلاع رسانی خواهد شد .

- نجوای نیاز :موضوع برنامه در تاریخ 22/10/92 " ازدواج ، سنت رسول اکرم (ص) " ( به مناسبت سالروز ازدواج رسول خدا (ص) با حضرت خدیجه (س)) ، در تاریخ 24/10/92 " وحدت عامل ضعف دشمنان " ( به مناسبت میلاد رسول اکرم (ص) به روایت اهل سنت و آغاز هفته وحدت ) ، در تاریخ 25/10/92 " پایبندی به ارزش های اسلامی " ، در تاریخ 27/10/92 " ضرورت وحدت مسلمانان در دنیای امروزی " ، در تاریخ 28/10/92 " وحدت از نگاه قرآن و احادیث " و در تاریخ 29/10/92 " حضرت محمد (ص) عامل وحدت مسلمانان " به مناسبت میلاد رسول اکرم (ص) و میلاد امام صادق (ع) و روز اخلاق و مهرورزی ) خواهد بود .

- سراج :به مناسبت هفته وحدت یک میزگرد رادیویی تولید و پخش خواهد شد که با حضور کارشناسان استانی ، به موضوع وحـدت در قـرآن و در کلام پیامبر (ص) و بررسی شخصیت پیامبر به عنوان اسوه حسنه پرداخته خواهد شد .

- نمایش کوتاه : با موضوع اخلاق خوش و کار نیکو

 

برنامه رادیویی سراج ( ویژه هفته وحدت )

 

 

 

سراج ،عنوان برنامه ای است که با محوریت دین و مسائل اجتماعی جامعه ، به طور هفتگی از رادیو خراسان جنوبی پخش می شود.

این برنامه به صورت میزگرد با حضور کارشناسان ، دانشجویان ، پژوهشگران و علاقه مندان برگزار می گردد. مجری برنامه مسئولیت اداره میزگرد را بر عهده دارد و سوالاتی از طرف مجری و حضار مطرح می گردد و کارشناسان به این مسائل پاسخ می دهند. مسائلی مانند حجاب و عفاف ، کار و تلاش در اسلام، قرض الحسنه و ربا، امر به معروف و نهی از منکر ، ازدواج و ... از موضوعات اصلی این برنامه است.

در طول هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) نیز این برنامه با موضوع « پیامبر اکرم (ص) ، محور وحدت» با حضور علمای شیعه و اهل سنت استان برگزار شد و موضوع سیره نبوی و شخصیت پیامبر اکرم (ص) به عنوان محور وحدت و همچنین علت تفرقه افکنی دشمنان نظام در بین مسلمانان و تبعات نامطلوب اختلاف در بین مسلمانان بحث و تبادل نظر صورت گرفت. این برنامه در دو قسمت در طول هفته وحدت پخش شد.

  برنامه سراج روزهای سه شنبه ساعت 12:15 از صدای خراسان جنوبی پخش می گردد .

تهیه کننده : فاطمه خسروی

نویسنده : فاطمه خسروی

گوینده : جمشید سورگی

کارشناس: حجت الاسلام اسماعیل دیانی – حجت الاسلام اوحدی – مولوی سید احمد عبدالهی – مولوی خالقی

 

 

 

 

 

 

 

 


تولیدات سیما ویژه هفته وحدت :

 

ویژه برنامه مراسم هفته وحدت

 

 هفته وحدت که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، توسط حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذاری شد ، نقش مهمی در ایجاد وحدت و همبستگی در جوامع اسلامی داشته وخواهد داشت .

گرامیداشت این هفته که با ولادت پیامبر اکرم (ص) به روایت اهل سنت ( 12 ربیع الاول ) آغاز و با ولادت پیامبر اکرم (ص) به روایت شیعه ( 17 ربیع الاول ) پایان می یابد ؛ فرصت مغتنمی است برای تشریح و تبیین و تاکید بر مشترکات شیعه و سنی ( همچون : دین اسلام ، قران ، قبله ، پیامبر اکرم (ص) و ... ) ، ضرورت حفظ وحدت و همدلی میان مسلمین و .... .

به همین دلیل سیمای استانی خراسان جنوبی مراسم جشنی را که به مناسبت آغاز هفته وحدت در محل مسجد النبی شهر بیرجند و با حضور عامه مردم و برخی علمای شیعه و سنی برگزار شده بود را ضبط نمود .

در این مراسم استاندار هفته وحدت را زیباترین دستاورد بعثت رسول گرامی اسلام دانست و گفت : راه پیامبر راه میانه روی و دوری از افراط و تفریط بود که مسلمانان نیز باید ادامه دهنده این راه باشند چرا که جامعه پیرو رسول خدا جامعه است که در آن کرامات اسلامی گرامی داشته شود . وی وحدت ، همراهی ، همدلی و صفا و صیمیت مردم استان را ستودنی عنوان کرد .

مولوی فاروقی از علمای اهل تسنن هم گفت : هفته وحدت بهترین فرصت است که بتوانیم با دستورات قرآن و اسلام بیشتر آشنا شویم و بدانیم که تنها راه موفقیت جامعه اسلامی وحدت ، اتحاد و همدلی است.

مدت زمان ویژه برنامه مراسم هفته وحدت 27 دقیقه بود که در ساعت 20:40 روز سه شنبه ( 24 دی ماه ) پخش گردید . علاقمندان می توانند تکرار این برنامه را نیز در ساعت 17:30 روز چهارشنبه ( 25 دی ماه ) مشاهده نمایند .

عوامل برنامه :

تهیه کننده : غلامرضا شاهانی      

 کارگردان : غلامرضا شاهانی

صدابردار : احسان جعفرزاده –رضا محمد دوست

تدوین و گرافیست : غلامرضا شاهانی- علی هاشمی  

تصویر بردارونور پرداز : مهدی مودی –محمد بهشتی –حسن اکبری- محمد امین زراعتکار

 

شب شرقی ( ویژه هفته وحدت )

 

 

به مناسبت هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) ، برنامه شبانه شب شرقی به صورت ویژه به این مناسبت اختصاص خواهد داشت .

موضوعات ، میهمانان و کارشناسان برنامه در این شب ها عبارتند از :

- تاریخ 23/10/92 ، موضوع برنامه در خصوص " عوامل وحدت آفرین ( همچون : محبت ، ایثار ، سعه صدر ، ولایتمداری و ... ) " است . مهمان برنامه حجت الاسلام مختاری ( کارشناس مذهبی ) خواهند بود .

- تاریخ 24/10/92 ، موضوع برنامه " قرآن محوری " است . مهمانان برنامه ، آقای حمیدرضا جعفری ( قاری قرآن ) و حجت الاسلام اوحدی ( کارشناس مذهبی ) خواهند بود .

- تاریخ 25/10/92 ، موضوع برنامه " راهکارهای عملی برای ایجاد وحدت " است . مهمانان برنامه ، حجت الاسلام حسینی ( امام جمعه شهرستان خوسف ) ، آقای حسامی ( مجری مهمان از شهرستان درمیان ) و آقای کاووسی ( خواننده ) خواهند بود که آقای کاووسی اجرای زنده نیز خواهند داشت . این برنامه به صورت ویژه به شهرستان درمیان اختصاص خواهد داشت .

آیتم های ضبطی برنامه نیز متناسب با این مناسبت تغییر خواهد یافت که به شرح ذیل خواهد بود :

- " سخن روز " : ( آیات قرآن یا سخنان پیامبر اکرم (ص) با محتوای یکپارچگی و حدت امت اسلامی )

- " گزارش موضوعی " : با توجه به موضوعات برنامه ( با رویکرد امت اسلامی ، مشترکات اهل تسنن و تشیع ، سیره نبوی پامبر به عنوان اسوه حسنه ) . این گزارش از شخصیت های شرکت کننده در محل برگزاری مراسم ویژه هفته وحدت ، تهیه خواهد شد .

- " فتوکلیپ " و " نماهنگ " : ( با استفاده از تصاویر مرتبط با مناسبت ) .

 

عوامل برنامه :

تهیه کننده : علیرضا هاشمی مقدم

دستیار تهیه : حسن اکبری

تصویر برداران : احمد نیک فرجام / سعید رضایی / محمد مهربان / امین زراعتکار

صدابردار: احسان جعفر زاده

تدوینگران : عذرا خضری / محمد کاخکی

مجری : سید مرتضی حسینی

گزارشگر : مرسل مالکی

 

 

 

 

 

 

برنامه تلویزیونی " اسوه مهربانی "

سالروز میلاد سراسر نور و رحمت پیامبر مهربانی و اخلاق ، محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) فرصتی است مغتنم برای شناخت هرچه بیشتر سیره گفتاری و رفتاری این بزرگواران  .

با توجه به نقش بی بدیل رسانه در ترویج معارف اسلامی و از آن جمله معرفی شخصیت ، رفتار و منش پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) ، سیمای مرکز خراسان جنوبی در سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) - که همراه با جشن و سرور عموم مسلمانان همراه است – فرصت را غنیمت شمرده و ضمن ایجاد فضایی شاد و مفرح ، به این مهم پرداخته و برنامه ویژه ای با عنوان « اسوه مهربانی » را در دستور کار تولیدات خود قرار داده است .

ویژه برنامه « اسوه مهربانی » در روزهای شنبه و یکشنبه ( بیست و هشتم و بیست و نهم دی ماه ) ، به صورت زنده راس ساعت 21  مهمان خانه های گرم هم استانی ها بوده و به مدت 50 دقیقه همراه لحظات جشن و سرور آنها خواهد بود .

موضوع برنامه ویژگی های شخصیتی پیامبر همچون : صله رحم ، محبت ، دستگیری از مستمندان و ... و امام جعفر صادق (ع) است که به ویژه در روز اخلاق و مهرورزی ( 17 ربیع الاول ) ، این موضوع مورد تاکید قرار گرفته و به مباحثی همچون : فلسفه محبت و مهربانی پیامبر ، مکارم اخلاق و ... پرداخته می شود . 

علاوه بر حضور کارشناسان مذهبی در برنامه ،  از مهمانانی همچون شیرینی فروش و گل فروش نیز استفاده خواهد شد . از جمله بخش های شاد برنامه نیز موسیقی زنده در برنامه حضور خواهد بود . در صورت امکان در شب میلاد پیامبر (ص) ، یک زوج جوان نیز در استودیوی برنامه حضور خواهند داشت و مراسم عقد به صورت زنده انجام خواهد شد . از دیگر آیتم های برنامه می توان به گزارش موضوعی ، سخن روز و فتوکلیپ و نماهنگ اشاره کرد .

عوامل برنامه :

تهیه کننده : علیرضا هاشمی مقدم

دستیار تهیه : حسن اکبری

تصویر برداران : احمد نیک فرجام / سعید رضایی / محمد مهربان / امین زراعتکار

صدابردار: احسان جعفر زاده

تدوینگران : عذرا خضری / محمد کاخکی

مجری : سید مرتضی حسینی

گزارشگر : مرسل مالکی