جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

هشدار وزارت بهداشت درخصوص مصرف بیش از حد آنتی ‌بیوتیک - نمایش محتوای خبر

 

 

هشدار وزارت بهداشت درخصوص مصرف بیش از حد آنتی ‌بیوتیک

معاون درمان وزارت بهداشت درباره مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک هشدار داد .

معاون درمان وزارت بهداشت درباره مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک هشدار داد و گفت: مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک حربه‌ای بر پیکره‌ی نظام سلامت وارد می‌کند.

دکتر آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص چگونگی کنترل مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور گفت: برای کنترل مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور برنامه‌های متعددی داریم، که از جمله آن کمیته‌های تجویز منطقی آنتی‌بیوتیک در دانشگاه و بیمارستان که به صورت فعال مشغول هستند، را می‌توان نام برد. ولی باید بپذیریم که هم به علت فرهنگ عمومی و هم نوع روش‌های طبابت در کشور مصرف آنتی‌بیوتیک بالا رفته است، که این موضوع موجب مقاومت دارویی شده و افراد مجبور به مصرف آنتی‌بیوتیک‌های قوی‌تر و مقاوم‌تر هستند.

وی در ادامه گفت: مصرف بالای آنتی‌بیوتیک می‌تواند به پیکره سلامت آسیب‌ جدی وارد کند و هم می‌تواند هزینه‌های زیادی را به ما تحمیل کند و هم مصرف خود سرانه‌ی آنتی‌بیوتیک بدون تجویز پزشک و مصرف آن برای یک دوره ناکافی درمانی می‌تواند برای بدن فرد ایجاد مقاومت در مقابل باکتری را در پی داشته باشد . در نتیجه درمان آن بسیار دشوار می‌گردد ، که متأسفانه عوارض بالایی را برای فرد در پی خواهد داشت .

وی در خصوص مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ هشدار داد و گفت : بدون تجویز پزشک افراد نباید آنتی‌بیوتیک مصرف کنند و زمانی هم که برای آنها آنتی‌بیوتیک تجویز شود حتماً باید دوره‌ی درمانی را تکمیل کنند همچنین ساعت مصرف آنتی‌بیوتیک نیز بسیار حائز اهمیت است . مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک موجب افزایش هزینه‌های خانوار و نظام سلامت می‌گردد.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران