جهش تولید | جمعه، ۲۶ دی ۱۳۹۹

هشدار شیوع تب مالت و حیوان گزیدگی در استان - نمایش محتوای خبر

 

 

هشدار شیوع تب مالت و حیوان گزیدگی در استان

alt

با شیوع تب مالت و حیوان گزیدگی ، آمار خراسان جنوبی در زمینه شیوع این بیماری ها از آمار کشوری پیشی گرفت.

مدیر گروه تخصصی مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت خراسان جنوبی، افزایش شهرنشینی و نقل و انتقال وسیع جمعیت، افزایش تجارت گوشت، شیر و ارتباط نزدیک بین جوامع انسانی و حیوانات، افزایش تعداد سگ های ولگرد و کشتار غیر قانونی و دفع نامناسب و غیر بهداشتی ضایعات حیوانی را از عوامل شیوع بیماری های مشترک انسان و دام در استان  دانست.

شایسته با اشاره به این که بروز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان در خراسان جنوبی از نرم کشوری بالاتر است افزود: بر اساس آمار سال گذشته، شیوع تب مالت در کشور 21 در صد هزار نفر و در استان شیوع این بیماری 27 در صد هزار نفر بود .

وی افزود: همچنین بروز کشوری بیماری سالک 25 در صد هزار نفر و در استان 13 در صد هزار نفر بود که قاین بیشترین و درمیان کمترین میزان بروز سالک را در استان داشت.

مدیر گروه تخصصی مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت خراسان جنوبی در مورد آمار حیوان گزیدگی در استان هم گفت: سال قبل آمار کشوری حیوان گزیدگی 198 در صد هزار نفر بود اما در استان 208 در صد هزار نفر ثبت شد و در این زمینه نهبندان با ۳۶۳ در صدهزار نفر بیشترین حیوان گزیدگی را داشت.

وی، موارد قطعی بیماری تب کریمه کنگو در استان را هفت مورد قطعی و یک مورد مرگ بیمار cchfاعلام کرد و با اشاره به این که در 3 سال اخیر در استان روند حیوان گزیدگی رو به افزایش بوده است، گفت: مشکل اساسی که دراین زمینه وجود دارد بحث سگ های ولگرد است که در 3 ماهه اول امسال به شدت در شهرستان ها به ویژه بیرجند و قاین افزایش یافته است.

شایسته گفت: هر مورد واکسیناسیون هاری حدود 300 هزار تومان برای دولت هزینه در بر دارد و سالانه هزار و 400 مورد گزش حیوانات در استان وجود دارد که اگر این روند ادامه یابد استان با کمبود واکسن مواجه می شود.

وی تصریح کرد: 95 درصد حیوان گزیدگی ها در استان از نوع گزیدگی سگ، روباه و شغال است.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی