سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

هشدار شیوع بیماری مشمشه در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

هشدار شیوع بیماری مشمشه در خراسان جنوبی

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی در باره شیوع بیماری مشمشه درخراسان جنوبی هشدار داد.

آقای رضایی با اشاره شیوع این بیماری دامی در استانهای غربی کشور گفت: مجاورت خراسان جنوبی با افغانستان و قرار داشتن در مسیر ورود دام قاچاق و تردد غیرمجاز دام، بیماری مشمشه خراسان جنوبی را نیز تهدید می کند که تمهیدات لازم برای پیشگیری از این بیماری در استان انجام شده است.

آقای رضایی افزود:تاکنون بیش از 800 نوع بیماری مشترک بین انسان و دام شناسایی شده که مشمشه از خطرناکترین بیماری ها است.

وی گفت:مشمشه یک بيماري میکروبی، و واگير و خطرناکي است که بيشتر در تک سمي ها از جمله اسب، قاطر و الاغ مشاهده مي شود و همين حيوانات ناقلان اصلي بيماري هستند و با توجه به نادر بودن اين بيماري درمان آن مشخص نیست و احتمال مرگ و میر وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: امکان ابتلاي روستاييان به بيماري مشمشه به دليل استفاده زياد از حيواناتي مثل اسب، قاطر و الاغ ، بيش از ساکنان شهرهاست.

مشمشه بیماری است که از طریق تنفس و تماس با زخم حیوان به انسان نیز منتقل می شود این بیماری به صورت تنفسی ظاهر میشود و در کم کم موجب ایجاد زخم هایی می شود و نهایتان تلفات دام را خواهیم داشت و چنانچه انسانی با زخم تماس داشته باشد و یا از طریق تنفس با این حیوان آلوده می شود که قبل از هرگونه تلفات باید به دامپزشکی برای اعزام اکیپ ها  اطلاع داده شود.

اين بيماري در انسان با علايمي نظير تب، دردهاي عضلاني و مفصلي، ذات الريه، وجود عفونت در خون و مخاط بيني به همراه ترشحات عفوني قابل مشاهده  که اگر بيماري به موقع درمان نشود به مرگ فرد مبتلا مي انجامد.

 اين بيماري به شدت کشنده واز اهميت بالايي در جمعيت اسب ها برخوردار است از اين رو مهم ترين راه هاي کنترل و ريشه کني بيماري مشمشه شناسايي موارد باليني مشکوک، شناسايي تک سميان آلوده به ظاهر سالم و حذف حيوانات آلوده است