سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

هشدار دامپزشکی قاین از احتمال شیوع بیماری تب برفکی - نمایش محتوای خبر

 

 

هشدار دامپزشکی قاین از احتمال شیوع بیماری تب برفکی

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، رئیس شبکه دامپزشکی قاین در اطلاعیه‌ای از تمامی دامداران و گاوداران شهرستان خواست برای جلوگیری از شیوع بیماری مهلک و خطرناک تب برفکی نکات بهداشتی قرنطینه‌ای دامپزشکی را رعایت کنند.
محمودی زاوه تأکید کرد: در صورت بروز هرگونه علایم ظاهری از قبیل تاول‌های ریز و درشت روی زبان، لثه، گونه،، لب‌ها، سوراخ‌های بینی، پوزه، نوک پستانک‌ها، پستان، شکاف بین سمی و لنگش یا پا برزمین زدن دام به دامپزشک مراجعه و از درمان خودسرانه پرهیز کنند.
در این اطلاعیه همچنین از دامداران خواسته شده دام‌های خریداری شده حتما با مجوز بهداشتی حمل و حداقل به مدت دو هفته در محل جداگانه‌ای نگهداری شوند و در صورت بروز علایم مشکوک بیماری در این گونه دام‌ها از وارد کردن دام به دامداری‌ها خودداری کنند.
دامداران از ورود و خروج غیر ضروری افراد و خودرو‌ها به واحد اپیدمیولوژیک ممانعت بعمل آید و موازین بهداشتی و اصول امنیت زیستی و استفاده از لباس کار مناسب، چکمه همراه با روکش کفش، همراه داشتن مواد ضد عفونی کننده و ... رعایت شود و در صورت مشاهده هر گونه علائم این بیماری در جمعیت دامی، موارد بلافاصله به شبکه دامپزشکی شهرستان منعکس شود.
محمودی زاوه گفت: دامداران باید از ورود هرگونه دام جدید فاقد شناسنامه بهداشتی به گله خودداری کنند.
وی افزود: در شهرستان قاین در چند روز گذشته طرح واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری تب برفکی پایان یافت که تعداد ۴ هزار و ۵۷۱ راس دام سنگین در شهرستان واکسینه شده اند.