سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

هشدار دامپزشکی به آبزی پروران - نمایش محتوای خبر

 

 

هشدار دامپزشکی به آبزی پروران

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مریم ناصح گفت :  با توجه به افزایش دما و به تبع آن شکوفایی جلبکی وهشدار دامپزشکی به آبزی پروران مصرف بیشتر اکسیژن به خصوص در شب و ابتدای صبح لازم است مقدار کوددهی را کاهش و هوادهی استخر را افزایش داده  و همچنین مراقب علایم کاهش اکسیژن در ماهی ها شامل تجمع ماهیها در ورودی آب و تنفس سطحی آنها باشند.

وی افزود: با توجه به افزایش دما و، وجود موادآلی غنی که از طریق کوددهی که ساده ترین و ارزان ترین روش افزایش محصول ماهی در استخرهای پرورش ماهیان گرمابی است انجام می شود  و نیز به تبع آن شکوفایی جلبکی سریعی که در این استخرها انجام می شود می تواند دارای اثرات منفی بر روی ماهیان پرورشی باشد.

ناصح گفت: شکوفایی سریع جلبکی  اگر چه در روز می تواند به دلیل فتوسنتز جلبکها، مولد اکسیژن وجاذب دی اکسید کربن باشد اما در شب جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن صورت می گیرد و این موضوع به خصوص در استخرهای دو منظوره که دارای سیستم مناسب هوادهی نیستند و یا کنترلی بر روی مقدار کوددهی به استخر ندارند حائز اهمیت است و می تواند باعث تلفات ماهیان در طول شب و ابتدای صبح شود.

وی افزود: آب چاههای عمیق و زیرزمینی دارای درصد پایینی از اکسیژن محلول ودرصد بالایی از دی اکسید کربن است که این منابع آبی در شب و تابستان، زمانی که میزان تنفس بالاست می تواند دلیلی برای نگرانی باشد.

ناصح گفت: در صورت وجود هر گونه مشکل با کارشناس آبزیان اداره کل دامپزشکی با شماره 32233824 و داخلی 166 تماس بگیرید.