جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

هشدار دامپزشکان برای پیشگیری از بیماری تب کریمه-کنگو - نمایش محتوای خبر

 

 

هشدار دامپزشکان برای پیشگیری از بیماری تب کریمه-کنگو

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، مدیر کل دامپزشکی استان با اشاره به گرم شدن هوا و نزدیک شدن به فصول گرهشدار دامپزشکی برای پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه-کنگوم سال از دامداران و شهروندان خواست به منظور پیشگیری از بروز تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو ، موازین بهداشتی را رعایت کنند . 

اصغرزاده افزود: تب کریمه کنگو در دام هیچ گونه علامتی ندارد و از روی ظاهر یا حتی معاینه بالینی نمی‌توان تشخیص داد که دام به این بیماری مبتلا است.

  • وی از دامداران خواست در صورت مشاهده کنه ناقل ویروس بر روی بدن احشام از دست زدن به آن و یا کشتن کنه با دست خودداری کنند چرا که عمده‌ترین راه‌های انتقال بیماری به انسان گزش کنه ، تماس با دام‌های آلوده و تماس با خون و ترشحات لاشه دام آلوده در زمان ذبح است.
    اصغرزاده بهسازی جایگاه ، سپس مبارزه با کنه‌ها به عنوان ناقلان بیماری از طریق سمپاشی جایگاه‌های دامی و حمام کردن دام ها ، آموزش دامداران و کارکنان در معرض خطر ، بالا بردن امنیت فردی و استفاده از وسایل حفاظتی مثل دستکش و کلاه در هنگام ذبح و یا قطعه کردن گوشت، سرد کردن لاشه به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال، پرهیز از ذبح دام خارج از کشتارگاه، تهیه گوشت از مجاری مجاز و مصرف گوشت قرمز دارای مهر و برچسب دامپزشکی را از عمده‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلای به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو برشمرد.

وی همچنین از شهروندان خواست مواردی از قبیل محل‌های توزیع غیرمجاز و یا کشتار غیر بهداشتی دام را به سرشماره ۱۵۱۲ اطلاع رسانی کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان به مردم تأکید کرد: فرآورده‌های دامی مورد نیاز خود را فقط  از مراکز مجاز تهیه کنند.