سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

هدفگذاری برای صادرات 50 میلیارد دلاری کالا - نمایش محتوای خبر

 

 

هدفگذاری برای صادرات 50 میلیارد دلاری کالا

امسال 50 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در کشور هدفگذاری شده است.

محمود بازاری، مدیر کل دفتر صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران در نشست میز صادرات خدمات شرکتهای دانش بنیان خراسان جنوبی در بیرجند گفت: با توجه به نامگذاری امسال به اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل، جهت گیری اصلی این صادرات، کالاهایی است که دارای ارزش افزوده و با فناوری بالاست.

وی با اشاره به بسته حمایت از صادرات غیر نفتی و مشوق های سرمایه در گردش و یارانه سود تسهیلات گفت: این حمایتها عمدتا در چهارچوب سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ملی برونگرایی اقتصاد با محوریت توسعه صادرات است که حوزه دانش بنیان در اولویت قرار دارد.

مدیر کل دفتر صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه هم اکنون بیش از 90 درصد تولیدات کشور به مصرف داخلی می رسد افزود: این وضعیت به آینده تولید ضربه می زند که باید برای حضور در بازارهای جهانی برنامه ریزی اساسی کرد.

محمود بازاری افزود: از ابتدای قانون برنامه پنجم توسعه در سال 86،حمایت از شرکتهای دانش بنیان آغاز شد و سهم این شرکتها در کل صادرات غیر نفتی کشور باید در پایان سند چشم انداز بیست ساله به 20 درصد برسد.

 وی با اشاره به فعالیت بیش از 2 هزار شرکت دانش بنیان در کشور گفت: این شرکتها برای اینکه بخواهند در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند، باید در نمایشگاههای بین الملی شرکت کنند.

مدیر کل دفتر صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران، تمایز در تولید، کیفیت و استانداردها را رمز موفقیت شرکتهای دانش بنیان برای حضور در بازارهای جهانی است.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نیز در این نشست با اشاره به فعالیت 30 شرکت دانش بنیان در استان گفت: کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق بازارهای هدف صادرات محصولات دانش بنیان خراسان جنوبی هستند.

محمد رضا دوستی افزود: پارک علم و فناوری خراسان جنوبی، درگاه صادرات این محصولات به کشورهای همسایه است که امیدواریم شاهد افزایش صادرات تولیدات دانش بنیان استان باشیم.

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی