جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

نیمکره های مغز - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

نیمکره های مغز

Loading the player...

 

بسیاری از خصوصیت‌های فردی انسان به نیمكره‌های راست و چپ مغز بستگی دارند و بسته به اینكه كدام یك از این دو توانمندتر باشند یا برای توانمندتر كردن كدام یك از آنها بیشتر تلاش شده باشد، نوع موفقیت‌های فرد در زندگی رقم می‌خورد .

از همه مهم ‌تر این است که اگر برای افزایش توانمندیهای این دو نیمكره تلاش نشود ، ممكن است با گذشت زمان دچار افت كاركرد شود.

بزرگ‌ترین بخش مغز مخ است كه از دو نیمكره ظاهرا شبیه به هم تشكیل شده است. دانشمندان در گذشته معتقد بودند عملكرد این دو نیمكره نیز مثل ظاهرشان به هم شبیه است؛ اما بعدها به این نتیجه رسیدند كه وظیفه هر نیمكره با نیمكره دیگر متفاوت است.

هر انسانی توانمندی‌هایی دارد كه با پرورش دادن و شكوفا كردن شان می‌تواند در زمینه‌های مختلف زندگی موفق شود ، این كه فرد چه نوع توانمندی‌هایی داشته باشد بسته به میزان فعال بودن نیمكره‌های مغزی اوست، یعنی بسته به این كه نیمكره راست مغز فرد فعال‌تر باشد یا چپ‌ ، نوع توانمندی‌ها ، علایق و رفتارهای وی متفاوت است .

نیمكره چپ مغز ، سمت راست بدن را كنترل می‌كند . آدم‌هایی كه نیمكره چپ قوی‌تری دارند معمولا عاشق ریاضیات و فلسفه می‌شوند . آنها استادان تجزیه و تحلیل هستند و به‌ راحتی می‌توانند اعداد و ارقام را به خاطر بسپارند . آنها منطقی، منظم و سخنور هستند؛ اما اگر از آنها بخواهید مقوله‌ای را با مثال و شكل برایتان تعریف كنند گیج و ناتوان می‌شوند، چون كلمات را بهترین روش انتقال مفهوم می‌دانند، اما با این همه ویژگی‌ های خوب ممكن است در موسیقی و نقاشی و راه‌های خلاقانه چندان با استعداد نباشند . 

اگر نیمكره چپ قدرتمندی داشته باشید و بخواهید از ریاضی، فلسفه و مهم‌ تر از همه نظم و ترتیب در زندگی غافل شوید و اگر به جای جزئی نگری كل‌نگر شوید، نیمكره چپ‌ خود را سركوب كرده اید.

برای آن كه نیمكره چپ تان را قوی كنید باید به ریاضی و فلسفه برگردید. در طبیعت گردش كنید و از حس شنوایی‌تان برای بیشتر و بهتر لذت بردن كمك بگیرید. هر كار و هر مساله‌ای را به بخش‌های كوچكتر برای حل تقسیم كنید چون توانایی شما در جزئی ‌نگری بیشتر از كلی ‌نگری است . جدول و پازل حل كنید و برای هر روزتان برنامه‌ ای مدون بنویسید . برای حفظ كردن از فیش‌برداری استفاده كنید . فن بیان و سخنرانی را تمرین كنید .

نیمكره راست مغز، مسئولیت هدایت سمت چپ بدن را بر عهده دارد. این نیمكره مركز حس لامسه، درك سه بعدی اشیا، تصاویر، مقررات، رنگ، لحن و صداست و با توجه به توانمندیش در درك تصاویر و به خاطر سپردن آنها، قدرت تشخیص چهره‌ ها را نیز دارد .

افراد معما‌ها را با نیمكره راست مغز حل می کنند و این نشان می‌دهد توانایی خلاقیت و كشف كردن هم به همین بخش مربوط است. این نیمكره مسئولیت رویاسازی را بر عهده دارد و توانایی ورزش و انجام حركات موزون را به ما می‌دهد.

میانه این نیمكره با هنر بسیار عالی است . آنها كه نیمكره راست قوی‌تری دارند معمولا هنرمندانی ذاتی هستند . استعداد موسیقی و هنرهایی مثل نقاشی و به طور كلی ذوق هنری به این بخش مربوط می‌شود . از همه مهم‌تر این است كه این نیمكره مركز احساسات و دوست داشتن در آدم ‌ها نیز هست.

برای پرورش نیمكره راست مغز باید به یاد داشته باشید كه اگر همیشه بخواهید جدی و عاقلانه رفتار كنید، اگر بخواهید حق اشتباه كردن را از خود بگیرید ، اگر بخواهید همه كارهای ‌تان مورد پسند دیگران باشد و اگر بخواهید هر كاری را از روش معمولش انجام دهید؛ دست این نیمكره را برای ترقی می‌بندید.

برای تقویت نیمكره راست لازم است نگاه كلی گرایانه را جایگزین نگاه جزئی گرایانه كنید . به خودتان اجازه دهید گاهی كودك شوید و دنیا را كودكانه ببینید . از اشتباه كردن نترسید . به نمایشگاه‌های نقاشی و كنسرت‌های موسیقی سر بزنید . در انجام هر كار و حل هر پرسشی به چندین راه و چندین پاسخ متفاوت بیندیشید . به رویاهایتان احترام بگذارید و فرصتی را به آنها اختصاص دهید و حتی اهدافتان را در رویاهایتان متصور شوید . داستان بخوانید و بعد سعی كنید آن را مثل فیلم با تصویر در دنیای رویاتان ببینید. در طبیعت بگردید و از آن لذت ببرید و هنرهایی مانند نقاشی و طراحی یا موسیقی را بیاموزید .