جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

نیزار خور - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

نیزار خور

نیزار خور


Loading the player...

نیزار خور در۱۰۰ کیلومتری بیرجند و ۳۵ کیلومتری روستای خور واقع شده است. دارای رودخانه ای است با وسعت پنج هکتار دارای پوشش گیاهی دائمی گز بوده همراه با آب شور و عمق متوسط ۲۵ سانتیمتر و زیستگاه مناسبی جهت زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و منبع تامین علوفه و آب برای دامداران محلی است.

 این نیزار آبشخور اصلی حیات وحش کویر منطقه است. ارتفاع نی ها در پاره ای از موارد به 4 متر هم می رسد. علت پیدایش این نیزار و چشمه آن سیل های ویرانگر در طول سال ها بوده که باعث ایجاد نیزار بزرگی در مکان فعلی شده است، تالاب و نیزار مذکور به مرور زمان خشک شده ولی مسیر آب باعث ایجاد نمکزار خور گردداست، مزه آب نیزار شور است.

شوری آن به حدی است که موجب کویری منطقه و ایجاد نمکزار زیبایی در کویر لوت گشته، آب نیزار پس از آمدن به سطح و طی مسافتی در حدود 2 کیلومتر مجددا در زیر لایه های ماسه فرو میرود و نمکزار بزرگی را در کوبر لوت بوجود می آورد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازد.

در چهار فصل زیبایی خاصی بر منطقه حاکم است در فصل بهار نیزار و تالاب دارای نمای شگفت انگیزی است که کسی باور نمی کند که در کویر حضور دارد و همچنین در تابستان و پاییز با خشک شدن تالاب نمکزار زیبایی سراسر کویر را می پوشاند به حدی که کویر سفید پوش می شود، این نیزار به خصوص در زمستان با بارش برف و باران تالاب زیبای در منطقه ایجاد می کند که پرندگان مهاجر از سراسر جهان به این منطقه که مابین مهاجرتشان است توقف می کنندو زیبایی خاصی را به وجود می آورند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.