جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

نکات ایمنی چهارشنبه پایان سال - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

نکات ایمنی چهارشنبه پایان سال

نکات ایمنی چهارشنبه پایان سال


برای ایمنی چهارشنبه پایان سال توجه به نکات ذیل ضروری است.

برای ایمنی چهارشنبه پایان سال توجه به نکات ذیل ضروری است.

- والدین و مسئولان واحدهای آموزشی با هشدار به نوجوانان و جوانان آنها را از خطرات و عوارض وحشتناك بازی با آتش و ترقه و مواد محترقه آگاه کنند.

- والدین محترم در صورت دیدن مواد محترقه در منزل آن را از محیط خانه خارج کنند و به نیروی انتظامی تحویل دهند.

- در صورت بروز هر گونه آتش‌سوزی و حادثه دیگری ضمن حفظ خونسردی با شماره تلفن 125 سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند تماس بگیرید.

- به شهروندان عزیز توصیه می‌شود خاموش کننده‌های دستی را در منزل و محل کار و در خودرو به صورت آماده و در دسترس داشته باشند تا در صورت نیاز بتوانند از آنها استفاده کنند.

- بر اساس قانون و تاکید مراجع قضایی و انتظامی خرید و فروش هر نوع مواد محترقه به هر شکل جرم محسوب می‌شود و متخلف برابر قانون قابل پیگرد است.

- از شهروندان درخواست می‏شود از خرید و فروش مواد محترقه به هر شكل خودداری کنند.

- كبریت و مواد آتش‏زا از جمله نفت و امثال آنها را از دسترس كودكان دور و مراقبت کنید كه با آتش زدن بوته یا هیزم در محیط خانه و گذرگاه‌های عمومی برای جان خود و دیگران و نیز محیط زیست ایجاد خطر نکنند.

- ترقه و دیگر مواد محترقه نوعاً به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این مواد در اثر جابجایی، حمل و نقل، ضربه و حرارت عمل می‌کنند و منفجر می‌شوند. نگهداری این مواد در مکان‌ها و ظروف غیر استاندارد ناایمن است و در اثر شرایط مساعد بدون دخالت انسان می‌تواند خود به خود باعث انفجار شود. حتی هنگام جابجایی با دست و یا در داخل ساك و كیف در اثر حرارت و یا ضربه منفجر شود.

- در صورت انفجار در محیط بسته اثر تخریبی مواد محترقه بسیار زیاد است به گونه‌ای که 250 گرم از این مواد می‌تواند یك واحد مسکونی با وسعت 70 متر مربع را تخریب و تا شعاع 250 متری شیشه‌های ساختمان‌ها را خرد کند.

- از عوامل عمده ایجاد آتش‌سوزی‌ها، پرتاب مواد آتش‌زا مانند فشفشه و افتادن آن در بالکن یا پنجره‌های باز و روی شاخه‌های خشک درختان است.

- معمولأ فشفشه‌ها در اثر به آتش كشیده شدن شعله‌ور می‌شوند و به تدریج می‌سوزند. بالكن‌ها، پشت بام‌ها، راه‏پله‏ها و … را از ضایعات موجود پاكسازی و مواد سوختی و وسایل اضافی را به محل امن منتقل كنید. حتی المقدور پنجره‌ها را ببندید و مواد یا مایعاتی که زود شعله‌ور می‌شوند را از مكان‌های روباز به مكان‌های مسقف منتقل كنید.

- از انداختن مواد منفجره، قوطی‌های در بسته، مخازن كوچك گاز و ظروف تحت فشار به داخل آتش كه منجر به انفجار شدید می‌شود خودداری كنید زیرا در اثر انفجار قطعات بدنه آنها به اطراف پرتاب می‌شود و موجب آسیب شدید در بدن به ویژه در سر و صورت خواهد شد.

- از قرار دادن ظروف مایعات و مواد قابل اشتعال مثل ظرف نفت و بنزین و گازوئیل و یا مخازن گاز در مجاورت شعله آتش جدأ خودداری و از ریختن مایعات قابل اشتعال روی شعله آتش خودداری كنید.

- از متوقف کردن خودرو در كوچه‌ها و گذرگاه‌های باریک خودداری كنید.

- آتش بازی نزدیک وسایل نقلیه كه حامل بنزین و مواد سوختی هستند بسیار خطرناک است.

- برخی برای برافروختن آتش، شاخه‌های درخت‌ها را می‌شکنند و از آنها استفاده می‌کنند و یا در كنار درختان و یا داخل بوستان‌ها آتش روشن می‌کنند، توصیه می‌شود از انجام این اعمال خودداری شود و از این طریق فضای سبز و محیط زیست را در معرض نابودی قرار ندهید.

- پریدن از روی آتش با لباس‌های گشاد فوق‌العاده خطرناك است از این كار خودداری کنید.

- در صورت امکان آتش را با استفاده از وسایل خاموش کننده، آب، گونی و پارچه نمدار خاموش کنید.

- به یاد داشته باشید آتش‌سوزی‌های بزرگ منجر به خارج شدن آن از کنترل می‌شود و خسارات جبران ناپذیر ببار می‌آورد.

- هنگام آتش زدن بوته و هیزم باید توجه داشت كه زمین هموار و مسطح باشد و بهتر است آتش را بر روی زمین خاكی یا بتونی روشن کنید.

- نزدیک محل ایجاد آتش، آب و خاموش کننده‌های دستی را آماده کنید و پس از خاموش شدن بوته‌ها و سایر مواد سوخته شده، خاکستر باقیمانده را با آب کاملاً خیس و پس از خاموش کردن کامل محل را ترک کنید.

- از پرتاب کردن مواد آتش‌زا بر روی درختان، پشت بام‌ها و منابع سوخت خودداری کنید.

منبع: معاونت برنامه ریزی و امور مالی صدا و سیمای خراسان جنوبی  

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.