جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

نوشیدن زیاد آب در ماه رمضان خوب نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

نوشیدن زیاد آب در ماه رمضان خوب نیست

نوشیدن زیاد آب در ماه رمضان خوب نیست .

فاطمه پور رضاقلی فوق تخصص بیماری‌های کلیه و فشار خون در رابطه با کمبود آب در ماه مبارک رمضان گفت: با توجه به شغل افراد، میزان قرار گرفتن افراد در معرض آفتاب، میزان فعالیت‌ جسمانی باید به گونه‌ای باشد که حداقل در طول 24 ساعت یک فرد یک تا یک‌‌و‌نیم لیتر ادرار را داشته باشد. و در غیر این صورت بدن با مشکل رو به رو می‌شود.

وی ادامه داد: اگر فردی دارای کلیه‌ی سالم باشد. تا چندین روز بدن می‌تواند کمبود آب را جبران کند ولی اگر کلیه فرد سالم نباشد این کمبود آب می‌تواند آسیب برساند.

وی اظهار کرد: اگرفردی زمینه‌ی سنگ کلیه را از نظر سابقه‌ی خانوادگی و یا از نظر ژنتیک نداشته باشد، کمبود آب در او ایجاد سنگ کلیه نمی‌کند، بنابراین 40-50 درصد حالت ارثی و بقیه زمینه‌ی فرد برای سنگ‌سازی است.

وی تصریح کرد: کسی که نارسایی کلیه دارد. باید در حد متعادل آب بنوشد چون در صورت نوشیدن فراوان آب کلیه ورم کرده و اطراف قلب و داخل ریه آب جمع نمی‌شود که خطرناک است.

پور رضاقلی در مورد باور اشتباه افراد بیان کرد: بسیاری از افراد بر این باورند که نوشیدن ماءالشعیر و دلستر برای افرادی که سنگ کلیه دارند مناسب است در صورتی که دلستر دارای 60 درصد قند است پس به طور کل مواد نگهدارنده و قندی که داخل آن وجود دارد بسیار مضر است.

وی ادامه داد: پس بهتر است هر فردی که مشکل کلیوی به خصوص نارسایی کلویی دارد با مشورت پزشک متخصص آب مورد نیاز خود را تأمین کند و افراد دیگر در این ایام مبارک ماه رمضان باید نوع مصرف غذا نمک را در مواد غذایی خود برای پیشگیری از تشنگی محدود کنند.

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: به افرادی که صرع، بیماری‌های مغز،‌کسانی که سکته مغزی دارند یا سابقه مغزی و خانم‌هایی که سابقه لخته شدن دارند. توصیه می‌شود که روزه نگیرند.

وی در پایان در مورد افرادی که روزه می‌گیرند بیان کرد: این افراد به صورت موقت اختلال در حافظه و عملکرد مغزی و کاهش تمرکز دارند که بعد از افطاری رفع می‌شود.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران