جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

نوشیدنی‌هایی که مینای دندان را نابود می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

نوشیدنی‌هایی که مینای دندان را نابود می‌کند

برخی از نوشیدنی‌ها به علت اینکه خاصیت اسیدی زیادی دارند، موجب آسیب رساندن به مینای دندان می‌شوند.

امیدرضا رکن پزشک متخصص دندانپزشک گفت: نوشابه‌هایی که به علت داشتن اسید زیاد و افزایش نیرو به مینای دندان آسیب می‌رساند، همانند نوشابه‌های انرژی‌زا و ورزشی که بیشتر جوانان و نوجوانان از آنها استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: در یک آزمایش که متخصصان انجام داده‌اند به مدت 15 دقیقه مینای دندان را در نوشیدنی‌های انرژی زا و ورزشی قرار دادند و سپس 2 ساعت در بزاق مصنوعی و این عمل روزانه 4 بار و به مدت 5 روز انجام شد، بعد از گذشت این 5 روز آسیب‌هایی که به مینای دندان آمد قابل مشاهده شد و به این نتیجه رسیدند که نوشابه‌های انرژی‌زا 2 برابر نوشیدنی‌های ورزشی موجب از بین رفتن مینای دندان می‌شود.

رکن اظهار داشت: هرچه قدر که مینای دندان آسیب ببیند و تحلیل و فرسایش در آن ایجاد شود دیگر قابل بازگشت نیست و بیشتر موجب پوسیدگی و افزایش حساسیت به سرما می‌شود.

متخصص دندان‌پزشک خاطرنشان کرد: هرچه قدر که بعد از آشامیدن این نوشیدنی‌ها، بتوانیم آدامس بدون قند بجویم این عمل خود باعث می‌شود که بزاق در دهان زیاد شود و بر اسیدهای نوشابه‌ها اثر بگذارد، بنابراین به کاهش سطح اسیدها در دهان کمک می‌کند و با شستن آب نیز می‌توان این اثرات اسیدی را کم کرد .

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران