سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

نوشیدنی‌هایی با عملکرد دوگانه - نمایش محتوای خبر

 

 

نوشیدنی‌هایی با عملکرد دوگانه

مصرف خودسرانه دمنوش‌های گیاهی برخلاف عقیده بسیاری از افراد برای بدن بسیار زیان‌آور است.

حیدر عظمایی، محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: مصرف دمنوش ها باید با توجه به طبع فرد صورت گیرد. همچنین برای جلوگیری از کاهش عوارض ناشی از استفاده مداوم آنها لازم است ابتدا از خواص گیاهان دارویی به طور کامل آگاهی یافت

حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: برای مصرف دمنوش های گیاهی نخست باید به عواملی مانند سن افراد، طبع گیاه، موقعیت جغرافیایی و فصل توجه داشت.

وی با اشاره به اینکه با افزایش سن، طبع گرم افراد به سمت سرد و تر یا سرد و خشک متمایل می‌شود؛ اظهار داشت: مصرف گل گاو زبان به صورت جوشیده ممکن است سبب ناراحتی های روحی و روانی شود.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی اذعان داشت: مصرف دمنوش گل گاو زبان همراه با سنبل‌الطیب تاثیر چشمگیری در کاهش اضطراب و استرس دارد. همچنین مصرف این دمنوش در رفع بی خوابی موثر است. نوشیدن این دمنوش همراه با نبات برای افراد دارای مزاج های گوناگون مفید است.

عظمایی تصریح کرد: افراد گرم مزاجی که از آکنه در پوستشان رنج می برند می‌توانند از دمنوش مخلوط کاسنی و تخم گشنیز همراه با سکنجبین یا نبات استفاده کنند. از طرفی، دمنوش دارچین همراه با زنجبیل نیز محلولی مفید برای افراد سرد مزاج محسوب می‌شود.

وی در ادامه یادآور شد: دمنوش میوه نسترن نیز که حاوی ویتامین ث است، سبب کاهش فشارخون در مبتلایان به فشارخون می شود. همچنین افراد مبتلا به اختلالات کلیوی می توانند از این دمنوش استفاده کنند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی در ادامه صحبت‌هایش گفت: دمنوش رازیانه یا تخم گشنیز سرشار از هورمون های زنانه است بنابرین مردان باید از مصرف این دمنوش ها خودداری کنند. همچنین مصرف این دمنوش ها در زنان مجرد باید با احتیاط صورت گیرد.

وی با بیان اینکه مصرف مداوم زیره سیاه یا سبز منجر به بروز لک های پوستی می شود؛ اذعان داشت: افراد باید از مصرف این دمنوش خودداری کنند. دمنوش مخلوط آویشن شیرازی، پونه کوهی، گل پنیرک، گل ختمی همراه با عناب بهترین داروی گیاهی در درمان سرفه های ناشی از سرماخوردگی به شمار می‌آید.

عظمایی تصریح کرد: مصرف روزانه دمنوش اسطوخودوس (لاوندر) سبب پاکسازی کبد می شود. از طرفی مصرف این دمنوش در شب کاهش رطوبت و سردی مغز را در پی دارد.

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران