سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

نمایش ریزه ماهی - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش ریزه ماهی

Loading the player...
نمایش ریزه ماهی

شهربانو و گل نسا دو خواهر روستایی قالیباف هستند که با پدر پیرشان زندگی می کنند و مادرشان هنگام تولد خواهر کوچک تر از دنیا رفته است .

شهربانو که کوچک تر است با پسری به نام برات نامزد کرده و قرار است به زودی ازدواج کند و برای زندگی به شهر برود . او برای تامین هزینه جهیزیه اش، قالیچه ای ابریشمی بافته و برای فروش به برات ( که کارگر یک فرش فروشی در شهر است ) می دهد .

داستان نمایش از گم شدن قالیچه شروع می شود . هنگام سحر ، برات به خانه شهربانو می آید و با ناراحتی و شرمندگی اعلام می کند که قالیچه گم شده است . همه، به ویژه شهربانو از شنیدن این خبر به شدت ناراحت می شوند .

برات ادعا می کند گم شدن قالی مهم نیست ، اما پدر شهربانو زیر بار نمی رود و اصرار دارد که تا جور شدن جهیزیه عروسی باید منتظر بمانند .

مدتی رفتارهای گل نسا عجیب می شود و این موضوع شک شهربانو را بر می انگیزد.

سرانجام در یک شب بارانی گل نسا برای انجام کاری به حیاط خانه می رود ؛ اما چون غیبتش طولانی می شود شهربانو به دنبال او می رود .

گل نسا گوشه ای از حیاط ، در سرما و زیر باران می لرزد و مدام زیر لب می گوید " نیست نیست نیست " . شهربانو جلو می رود و در حالیکه قالیچه ابریشمی را لای نایلون پیچیده و در دست دارد به گل نسا می گوید به دنبال قالیچه ای ؟

گل نسا اعتراف می کند که برداشتن قالیچه از توی وانت کار او بوده ؛ اما به خاطر حسادت این کار را نکرده و تنها جدایی از شهربانو برایش خیلی سخت است و با پنهان کردن قالیچه سعی داشته عروسی را به تعویق بیاندازد . او اعتراف می کند که آن روز قالیچه را برداشته و لای هیزم های گوشه حیاط پنهان کرده و امشب از ترس اینکه قالیچه در باران خراب نشود خودش را به آنجا رسانده است . شهربانو هم می گوید که چند روزی است متوجه کار گل نسا شده و از روز قبل که هوا ابری بوده قالیچه را در جای امنی گذاشته اما چون می دانسته که گل نسا از روی حسادت این کار را نکرده راز او را فاش نکرده است . شهربانو هم اعتراف می کند که تحمل جدایی از گل نسا را ندارد .

در پایان برات که متوجه علاقه و وابستگی دو خواهر می شود، تصمیم می گیرد در همان روستا مغازه رنگ رزی پدرش را احیا کرده و مشغول کار شود .

تاریخ تولید: 1394

تهیه کننده این نمایش « فرشته بهمن زاده » و کارگردان آن « مهدی حقگو » است .

بازیگران به ترتیب ایفای نقش : مهدی حقگو ، زهرا کاووسی ، فرشته بهمن زاده ، علی جویا ، ام البنین کوهستانی .

صدابردار : هانیه پیرامی

نویسنده : فاطمه حسینی فر