سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

نمایش اسراف - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش اسراف

Loading the player...
نمایش اسراف

اسلام دینی است که برای همه زوایای زندگی بشر برنامه دارد و تعادل در همه امور را به پیروان خود توصیه می نماید ، به همین سبب هم از یک سو استفاده و بهره‏ مشروع از نعمت هاى الهی و زیبایی هاى زندگى را جایز دانسته و از سویی دیگر اسراف و زیاده ‏روى و ضایع نمودن نعمت ها را حرام و ناروا مى‏داند .

اسراف دارای آثار و پیامدهایی در زندگی فردی و اجتماعی است که از جمله آنها می توان به هدر رفتن منابع اقتصادی جامعه ، سقوط اخلاق اجتماعی ، اختلاف طبقاتى و در نهایت زوال حکومت ها اشاره کرد . بدون شک یکی از راهکارهای عملی برای جلوگیری از اسراف در جامعه ، فرهنگ سازی در این خصوص است که از جمله ساختارهای جذاب و اثرگذار برنامه های رادیویی نیز استفاده از ساختار نمایش است که برای دستیابی به این هدف کمک کننده خواهد بود .

به همین سبب گروه نمایش شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران ) نمایش کوتاه « اسراف » را تولید نموده که مدت زمان آن 6 دقیقه و 36 ثانیه است .

داستان نمایش در خصوص خانواده ای است که به دلیل چشم و همچشمی ، در سالگرد تولد فرزندشان ، مهمانی مفصلی تدارک دیده و انواع مختلف غذاها را برای پذیرایی از مهمانان تهیه کرده اند ، اما در پایان مهمانی بخش اعظمی از این غذاها به سطل زباله ریخته می شود . اما همین خانواده در پرداخت دستمزد خدمتکارشان که از خانواده ای کم درآمد است کوتاهی می کنند . خدمتکار این خانواده که از طبقه کم درآمد جامعه است از این وضعیت ناراحت است و .... .

تاریخ تولید: 1393

تهیه کننده نمایش « مجتبی عربی » و کارگردان آن « زهرا کاووسی » است . نویسندگی نمایش را « فاطمه حسینی فر » برعهده دارد . بازیگران « فرشته بهمن زاده ، زهرا کاووسی و مهدی حقگو » و صدابردار « سارا مختاری » می باشند .