سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

نمایش «گوهر» - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش «گوهر»

Loading the player...
نمایش «گوهر»

نمایش بلند رادیویی «گوهر» با هدف «صرفه جویی در مصرف آب، پیشگیری از عوارض سوء خشکسالی، توجه به ظرفیت ها و منابع غیر آبی برای توسعه استان» در شبکه استانی صدای خراسان جنوبی(خاوران) تولید می شود.

داستان اصلی این نمایش، وجود چشمه ای بایر و خشک در روستا است که مردم روستا علیرغم لایروبی های انجام شده، امیدی به احیا دوباره آن ندارند و با وقوع خشکسالی های پیاپی در پی مهاجرت به شهر هستند.

اما یکباره با یافتن نوعی سنگ معدنی با ارزش در اطراف این چشمه توسط جوانی با نام کمال (که فارغ التحصیل مهندسی معدن و فردی زیرک و باهوش و در پی نجات روستا از بحران خشکسالی است)، حوادث و اتفاقاتی در روستا رخ می دهد.

از یک سو این موضوع باعث سوء استفاده غلام (مردی فرصت طلب که شغل او معامله زمین و دلالی است) می شود و از سوی دیگر کمال در پی متقاعد کردن اهالی روستاست تا با سرمایه گذاری در بهره برداری از معدن، راه چاره ای برای بقا در روستا بیاندیشند.

کمال به کمک استادش در شهر برای بهره برداری از معدن، سرمایه گذاری می کند؛ اما غلام مردم را متقاعد می کند که این زمین حق اوست و مردم را علیه کمال تحریک می کند. غلام  به بهانۀ اینکه بهره برداری از معدن ممکن است مانع بهره برداری از آب چشمه و در نتیجه خشک شدن آن شود، با کمال و پدرش درگیر می شود. مردم روستا به تحریک غلام، کمال را سودجو و فرصت طلب تصور می کنند و حاضر نیستند کشت و کار محدود خود را رها کنند. کمال برایشان توضیح می دهد که با توجه به اقلیم خشک منطقه بهتر است آن ها برای صرفه جویی، از منابع آبی کمتر استفاده کنند و به معدن داری بپردازند و آب چشمه را با قناعت استفاده کنند .... .

نمایش بلند رادیویی «گوهر» در یک قسمت 30 دقیقه ای تولید و پخش خواهد شد.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کنندگی نمایش بلند رادیویی «گوهر» را «مجتبی عربی» و کارگردانی آن را «سید بهزاد امیرآبادی زاده» برعهده دارد.

نویسنده نمایش «منصوره عسکری دشت بیاض»، گوینده تیتراژ «الهام نیک بین» و صدابردار آن «ام البنین عنایتی» است.

بازیگران نمایش عبارتند از: مهدی حقگو، هادی رحیمی، ملیحه محمدی، علی جعفری جم.