سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

نمایش «علمدار» - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش «علمدار»

Loading the player...
نمایش «علمدار»

استفاده از زبان نمایش و داستان در انتقال آموزه ها و مفاهیم عبرت آموز واقعه عاشورا و قیام امام حسین (ع)، از تاثیرگذاری زیادی بر مخاطبین برخوردار است؛ چرا که مفاهیم نه به صورت سطحی و مستقیم که در لایه های پنهان و با بهره گیری از ابزار هنر بیان می شوند.

از همین رو شبکه استانی صدای خراسان جنوبی نیز از زبان نمایش بهره جسته و مجموعه نمایش کوتاه رادیویی «علمدار» را ویژه ایام محرم تولید نموده است.

این مجموعه نمایشی کوتاه شامل 11 قسمت 5 دقیقه ای است که به صورت سریالی تولید شده است؛ ولیکن هر قسمت داستان مشخصی و مجزایی دارد که شروع و تمام می شود.

داستان درباره مادر و پسری است که در سال گذشته پدر خانواده را از دست داده اند. پدر، محرم سال های قبل در روستا تکیه عزاداری برپا می کرد و حالا در نبود او، همسرش سعی می کند به جای او هیات را راه بیندازد. پدر هم آشپزی هیات را انجام می داد و هم نقش حضرت  عباس (ع) را در تعزیه اجرا می کرد.

از آنجایی که پسر دانشجو است و خیلی به انجام این کار رغبت ندارد. مادر از برادرش (دایی پسر) خواهش می کند به روستای آنها بیاید و کارها را انجام بدهد .دایی هم به دلیل مشکل تنفسی به سختی می تواند کار کند. اما در خلال این ماجرای 11 قسمته پسر علاقمند می شود که برخی کارها را خودش انجام بدهد و در روز تاسوعا نقش حضرت عباس (ع) را اجرا می کند. به علاوه در قسمت های پایانی که دایی خیلی بیمار است، پسر در آشپزی هیات کمک می کند.

در خلال داستان درباره علاقه پسر به دختر دایی هم صحبت می شود که چون پسر قدری سر به راه نبوده، دایی با ازدواج آنها مخالفت کرده اما در پایان که پسر تغییر می کند و قرار می گذارند بعد از محرم و صفر به مشهد بروند و عقد کنند. در این داستان آداب مختلف محرم در استان مثل نخل گردانی، علم بندان، بیل زنی و رسم های دیگر نیز مطرح می شود.

در طول این 11 قسمت در هر برنامه یک ماجرای مجزا وجود دارد که در مدت 5 دقیقه شروع و پایان می یابد. به عنوان مثال:

- در قسمت اول مشکل مالی برای تأمین هزینه آشپزخانه که با همت مردم جور می شود.

- در قسمت بعدی که دایی می آید پسر به ساک دایی خیلی مشکوک است و این که دایی آن را از خودش جدا نمی کند، فکر می کند دایی پول هایش را پنهان کرده است. اما بعد معلوم می شود که در کیف لباس های تعزیه خوانی بوده است.

- در یک قسمت بچه یکی از همسایه ها بیمار می شود که هیات هزینه درمان او را جور می کند و... .

این ممجموعه نمایشی در ایام محرم (11 لغایت 23 مهرماه) هر روز حدود ساعت 18:30 از صدای خراسان جنوبی پخش شد.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کنندگی و کارگردانی این مجموعه نمایشی را «مهدی حقگو و فاطمه حسینی فر» برعهده دارد.

نویسنده «فاطمه حسینی فر» و بازیگران نمایش مهدی حقگو، فرشته بهمن زاده، علی جعفری جم، احمد حسینی مقدم، زهرا امینی، فاطمه حسینی فر هستند.

صدابرداری نمایش را «هانیه پیرامی، ام البنین عنایتی» بر عهده دارد.