سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

نمایش «تالاب» - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش «تالاب»

Loading the player...
نمایش «تالاب»

مراد و برات دو برادر هستند که با مادر پیرشان زندگی می کنند. مراد که بزرگتر است شیرین عقل است. پدر آنها که حجره رنگرزی داشته و سالها پیش وقتی پسرانس خیلی کوچک بودند از دنیا رفته است.

برات از ماهرخ دختر محیط بانی که مأموریت حفاظت از پرنده های تالاب را به عهده دارد خواستگاری کرده اما چون شغل و درآمدی ندارد پاسخ منفی شنیده است. محیط بان علاقمند است دخترش را به عقد قدرت در بیـاورد که یکـی از جوانان ثروتمند روستاست. ظاهـراً قدرت در شهر کار و کاسبی مناسبی دارد و بین شهر و روستا در رفت و آمد است و کسی از کارش زیاد نمی داند.

قدرت که متوجه می شود علیرغم موافقت محیط بان با ازدواج آنها، خود ماهرخ به برات علاقمند است؛ در صدد بر می آید که برات را از میدان رقابت خارج کند. به همین دلیل طرح دوستی با برات را می ریزد و او را وسوسه می کند برای پولدار شدن به شکار هوبره روی بیاورد. برات با کشمکشی درونی با خودش و کشمکش بیرونی با قدرت قرار می گیرد و بالاخره دو سه هوبره شکار می کند. از طرفی مراد که شیرین عقل است متوجه حضور هوبره ها می شود و گاه گاهی از مادرش و دختر همسایه شان که همان ماهرخ است سؤال هایی درباره هوبره می کند و در همان دنیای خودش به این نتیجه می رسد که جای هوبره در قفس نیست و محل زندگی آنها تالاب است.

از طرفی  قدرت که قصد بدنام کردن برات را داشته و خودش او را به شکار هوبره ترغیب کرده، به محیط بان خبر می دهد و به خانه آنها می آیند تا قبل از اینکه برات هوبره ها را به شهر ببرد او را به پدر ماهرخ که همان محیط بان است لو بدهد.

در همان حین متوجه می شوند هوبره ها نیستند. برات از طرفی از نامردی قدرت دلخور است و از طرفی نگران هوبره هاست که گم شده اند که باخبر می شوند مـراد هم ناپدید شده است ..... .

آنچه ذکر شد خلاصه ای از نمایش بلند «تالاب» است.

 

تالاب کجی یکی از جاذبه های خراسان جنوبی است که در آن پرنده های قیمتی زیادی وجوددارد. هوبره نیز پرنده ای در حال انقراض است که در مناطق کویری زندگی می کند. به دلیل قیمت بالای این پرنده، برخی شکارچیان به طور قاچاق آن را شکار کرده و همین موضوع نسل این پرنده را با تهدید مواجه کرده است.

شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) در راستای حفظ محیط زیست و از آن جمله حفظ پرنده هوبره نمایش بلند رادیویی«تالاب» را در دستور کار تولید قرار داده است.

این نمایش بلند رادیویی در یک قسمت 30 دقیقه ای تولید و پخش خواهد شد.

 

تاریخ تولید: 1395

تهیه کنندگی و نویسندگی این نمایش را «فاطمه حسینی فر» و کارگردانی آن را «مهدی حقگو» برعهده دارند.

بازیگران نمایش به ترتیب ایفای نقش عبارتند از: هادی رحیمی در نقش مراد ، فرشته بهمن زاده در نقش ماهرخ، ملیحه محمدی در نقش ننه شهربانو، احمد حسینی مقدم در نقش برات، مهدی حقگو در نقش قدرت، فردین مقدوری در نقش کربلایی حسین.

صدابردارنمایش «ام البنین عنایتی» و افکتور آن«فاطمه حسینی فر» خواهند بود.