سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

نمایش «بازگشت» - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش «بازگشت»

Loading the player...
نمایش «بازگشت»

استفاده از زبان نمایش در انتقال آموزه ها و مفاهیم ارزشمند دوران دفاع مقدس، از تاثیرگذاری بالایی بر مخاطبین برخوردار است؛ چرا که مفاهیم نه به صورت سطحی و مستقیم که در لایه های پنهان و با بهره گیری از ابزار هنر بیان می شوند.

از همین رو شبکه استانی صدای خراسان جنوبی نیز برای معرفی سردار شهید محمدحسن فایده، یکی از شهدای شاخص استان خراسان جنوبی از ظرفیت نمایش رادیویی بهره گرفته است.

مدت زمان این نمایش بلند رادیویی که «بازگشت» نام دارد، 30 دقیقه است.

در این نمایش نگاهی به زندگی و رشادت های سردار شهید محمدحسن فایده می شود و با بهره گیری از یک داستان و تلفیق آن با زندگینامه این شهید تلاش می شود به گوشه هایی از زندگانی و فعالیت های وی در دوران دفاع مقدس پرداخته شود.

شهید «محمدحسن فایده» فرزند حسین در تاریخ 1 اسفند ماه سال 1338 در شهرستان بیرجند بدنیا آمد. وی پس از اخذ دیپلم به سربازی رفت و خدمت سربازی را در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیرجند گذراند. در سپاه پاسداران تلاش می کرد تا تعلیمات نظامی را فرابگیرد و با شروع جنگ این فعالیتها به شدت افزایش یافت. پس از گذراندن این دوران به عنوان مربی آموزش برای آموزش رزمندگان به جبهه رفت و سرانجام در تاریخ 22 اردیبهشت ماه سال1362 بر اثر ترکش به سر به درجه رفیع شهادت نایل آمد. پیکر شهید فایده مدت 9 سال مفقود بود و پس از انتقال به زادگاهش در گلزار شهدای شماره 2 بیرجند به خاک سپرده شد. شهید فایده همواره می گفت: «می خواهم گمنام شهید شوم».

تاریخ تولید: 1395

تهیه کنندگی و صدابرداری نمایش بازگشت را «هانیه پیرامی» و کارگردانی آن را «مهدی حقگو» برعهده دارند.

نویسنده نمایش «سمیه محسنی نیک» است.

بازیگران نمایش نیز عبارتند از: «محمد رضا زمانی پور، مهدی حقگو، فردین مقدوری، احمد حسینی مقدم، فرشته بهمن زاده».