سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

نماز جمعه ماه مبارک رمضان - نمایش محتوای رمضان

 

 

نماز جمعه ماه مبارک رمضان

 

نماز جمعه کلاس تربیت و تهذیب ، ذکر و توجه به خدا ، پیوند مخلوق با خالق ، آرامش دلهای ناآرام ، عبادت و تقوا و ایثار و معنویت است . نماز جمعه محل اجتماع خوبان امت، مستحکمترین سنگر دفاع از اسلام صحنه نمایش قدرت، عزت ، افتخار و عظمت مسلمین ، مایه یاس و ناامیدی کفار و منافقان ، میدان دفاع از ارزشها وصف جدایی حاضران در صحنه از بی تفاوتان است . نمازجمعه منشا برکات فراوان خداوند بزرگ بر بندگان صالح است. پیوند معنوی با خداوند سبحان ، وحدت و یکدلی، آگاهی از معارف اسلامی و رویدادهای اجتماعی سیاسی، جلب همکاری برای حل مشکلات مسلمانان و ... گوشه ای از آثار بی شمار این فریضه مهم است .

نخستین نماز جمعه در اسلام : در بعضی از روایات اسلامی آمده است که مسلمانان مدینه ، پیش از هجرت با یکدیگر صحبت کردند و گفتند: یهود در یک روز هفته اجتماع می کنند (روز شنبه) و نصارا نیز روزی برای اجتماع دارند (یکشنبه) . خوب است مانیز روزی قرار دهیم ، در آن روز جمع شویم ، ذکر خدا گوییم و شکرش را به جای آوریم . آنها روز قبل از شنبه را ، که در آن زمان «یوم العروبه » نامیده می شد ، برگزیدند و به سراغ «اسعد بن زراره »، که یکی از بزرگان مدینه بود ، رفتند . او نماز را ، به صورت جماعت ، با آنها به جای آورد و آنان را اندرز داد و آن روز ، روز جمعه نامیده شد ؛ زیرا اجتماع مسلمین بود.اسعد دستور داد گوسفندی ذبح کردند و نهار و شام از همان یک گوسفند بود ؛ چراکه تعداد مسلمانان بسیار کم بود ...این نخستین جمعه ای بود که در اسلام گرامی داشته شد .

اهمیت این فریضه است که باعث می شود مردم حتی با زبان روزه و در اوج گرما ، از شرکت در این فریضه غافل نشده و در ماه مبارک رمضان نیز حضوری گسترده داشته باشند .