سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

نسیم سحری - نمایش محتوای صدا

 

 

نسیم سحری

Loading the player...
نسیم سحری

ماه رمضان موقعیتی است که خداوند، بیش از همیشه و به بهترین شکل ممکن از بندگان خود پذیرایی می کند . در این ماه، کم ترین اعمال انسان ها به بهترین شکل مورد توجه و پاداش قرارمی گیرد و خداوند در برابر کوچک ترین عبادات، بالاترین نعمت ها را عطا می فرماید. زمینه عبادت و بندگی و رسیدن به کمال حقیقی و سعادت ابدی، بیش از هر زمان دیگری فراهم است و این، یعنی بهترین موقعیتی که ممکن است برای یک فرد در یک مهمانی باشکوه معنوی فراهم گردد.
لحظات معنوی سحر ماه مبارک رمضان فرصتی است ویژه برای دست یابی به فیوضات این ماه عظیم و شبکه استانی صدای خراسان جنوبی نیز با ویژه برنامه « نسیم سحری » همراه روزه داران بیداردل است . رویکرد اصلی این ویژه برنامه « ایجاد تحول در مخاطب در ماه مبارک رمضان با توجه به فضای معنوی سحر» است .

مدت زمان این ویژه برنامه 85 دقیقه است و دارای دو بخش زنده و ضبط است . در بخش زنده گوینده مطالبی را در مورد موضوع برنامه بیان می کند و پیامک های دریافتی از مخاطبین را قرائت می کند . اوقات شرعی شهرستان­های استان نیز توسط مجری برنامه اعلام می شود . بخش های مختلف برنامه عبارتند از :

- کارشناسی احکام : در این بخش کارشناس احکام ( حجت الاسلام اسدی ) به صورت زنده به سؤالات تلفنی و پیامکی مخاطبان در خصوص احکام دینی پاسخ می دهد . 

- کارشناسی موضوعی : در این بخش کارشناسانی از میان ائمه جمعه استان به صورت کوتاه در خصوص موضوع برنامه صحبت می کنند .  

- آداب و رسوم مردم استان در ماه مبارک رمضان : در این بخش یک نفر گزارشگر با سفر به نقاط مختلف استان گزارش­هایی از فرهنگ مردم استان در ماه مبارک رمضان تهیه می­کند . مانند سحرخوانی  ، شوخوانی ، رمضان خوانی و ... . این بخش به صورت ضبطی تهیه خواهد شد .

- داستانک های رمضان : در هر برنامه یک داستانک کوتاه در خصوص ماه رمضان خوانده می شود . این داستانک ها بیشتر حال و هوای خانوادگی دارد و معمولاً از زبان مادر خانواده بیان می شود .

- ارتباط تلفنی با نهادهای خدماتی و مراکز خیریه : در این بخش با نهادهای خدماتی مانند اورژانس ، آتش نشانی ، پلیس و ... و مراکز خیریه ارتباط تلفنی برقرار می شود ، از حال و هوای سحر در این اماکن اطلاع رسانی می­گردد و مخاطبان به دوری از زندگی دنیوی و قدم گذاشتن در امور خیر تشویق می شوند .

- قصه های قرآنی ، حکایات و روایات : در این بخش منتخبی از قصه های قرآنی ، حکایات و روایات توسط یک نفر گوینده خوانده و اجرا می شود .

- مناجات خوانی : در این بخش مداحان استان به مناجات خوانی و در مناسبت هایی مانند شب های قدر به مرثیه خوانی می پردازند . 

- کلام بزرگان : در فواصل برنامه از کلام بزرگانی مانند امام خمینی (ره) ، رهبر معظم انقلاب و علمای دین در مورد فضیلت ماه مبارک رمضان استفاده می شود .  

- تفسیر قرآن : در این بخش تفسیر " سوره بروج " پخش خواهد شد .

- بسته های صوتی : این بسته ها با استفاده از موسیقی مناسب ، مداحی ، تواشیح و صداهای مردم تولید می­شود و در فواصل برنامه پخش می گردد . محتوای این بسته ها در خصوص رمضان ماه توبه ، صبر ، ارتباط با خدا و ... است که با بهره گیری از صدای دو گوینده معین و مردم تولید می شوند .

- پخش دعای سحر، اذان صبح ، اقامه نماز صبح ،  تواشیح ، همخوانی و پخش تلفن های مخاطبین از جمله بخش های ثابت برنامه است .

هر برنامه موضوعی خاص دارد که این موضوعات عبارتند از : رمضان، فرصت رفع کدورت ها ، رمضان فرصت آشتی با خدا ، رمضان فرصت خوب شدن ، اخلاص در عبادت ، رمضان ، فرصت توفیق و تلاش ، آثار لقمه­های حلال و حرام ، رمضان فرصت برنامه ریزی و تنظیم وقت ، آداب مهمان نوازی ، آثار فردی و اجتماعی روزه ، خودسازی و مبارزه با هوای نفس ، ساده زیستی ، ارزش کار و دوری از بطالت ، پرهیز از ریا در عبادت ، تقوا و زهد ، انس با قرآن ، کرامت و بخشندگی ،  گره گشایی از کار مردم ، یتیم نوازی و دستگیری از نیازمندان ، توبه و استغفار ، آثار و برکات شب قدر ، فضایل اخلاقی حضرت علی (ع) ، جایگاه خانواده در اسلام ، عفاف و حجاب ، گذشت و بخشش ، نقش دعا و نیایش در زندگی ،امربه معروف و نهی از منکر ،عدالت طلبی و ظلم ستیزی ، وحدت امت اسلامی .

تولید و پخش برنامه نسیم سحری از روز چهارشنبه 27/03/1394 ( 29 شعبان ) آغاز شده و در ساعت حدود 2:30 بامداد سحرهای ماه مبارک رمضان از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی ( خاوران ) پخش خواهد شد .

تاریخ تولید: 1394

تهیه کنندگی این ویژه برنامه را « مصطفی باقری نژاد » برعهده دارد و سایر عوامل تولید نیز عبارتند از :

مجری و نویسنده : فرشید جعفری

گزارشگر : مسعود خسروی

ارتباطات : مهدی حقگو

صدابردار : مهدی امیر آبادی زاده، محمد حسین برهانی، عباس یار ابراهیمیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
ضمن عرض سلام و خسته نباشید . برنامتون خوبه مخصوصا... م.م.ه ۱۳۹۴/۰۴/۶ ۰۸:۲۳

م.م.ه
ضمن عرض سلام و خسته نباشید . برنامتون خوبه مخصوصا بخش احکام شرعی . اما متاسفانه صدای حاج آقای اسدی که باهاشون تلفنی صحبت می کنین درست شنیده نمیشه . لطفا حاج آقا رو بیارین توی برنامه و زنده باهاشون صحبت کنین
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۴/۶ ۰۸:۲۳