رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

نسبت فریضه امر به معروف و نهی از منکر با امنیت اجتماعی

Loading the player...

 

امنیت اجتماعی معادل کاهش آسیب های اجتماعی است و جایگاه آن ، در اولویت نخست برای شهروندان است و اصولا نخستین و مهمترین عامل یک زندگی خوب و مناسب ، وجود امنیت اجتماعی است . خداوند از قول حضرت ابراهیم (ع) هنگامی که پایه های خانه کعبه را برافراشت ، در آیه 126 سوره بقره چنین می گوید : « نخستین درخواست حضرت ابراهیم ، درخواست امنیت برای آن منطقه بود ....  وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ رَبِّ اجْعَلْ هَـَذَا بَلَداً آمِناً .... » .

بنابراین هر جامعه ای برای پویایی خویش نیازمند آرامش و امنیت از جانب داخل و خارج است و برای برقراری امنیت اجتماعی ، عوامل و متغیرهای متعددی دخیل و موثر هستند . یکی از کارکردهای امر به معروف و نهی از منکر –  به عنوان یکی از مهم ترین واجبات اجتماعی دین اسلام - در ایجاد و برقراری امنیت اجتماعی است . امر به خوبی ها و نهی از بدی ها دو اصل پذیرفته شده همه اقوام و ملل در طول تاریخ زندگی انسان بوده است ،  زیرا این دو اصل در بردارنده منافع انسان ها و منطبق با عقل و فطرت اند . از آنجا که افراد یک جامعه سالم مانند اعضای بدن ، در راه زندگی اجتماعی و ایجاد حیات صحیح انسانی سهیم و شریک می باشند و هیچ یک از آنها نمی توانند در برابر قوت ها و کاستی های جامعه بی تفاوت باشند ؛ مساله نظارت همگانی ، امر به معروف و نهی از منکر ، برای جلوگیری از فساد و سوق دادن جامعه به سوی اصلاح ضرورت می یابد .

امنیت اجتماعی به میزان زیادی به پیروی از هنجارها و ارزش های موجود در جامعه و عدم انحراف از آنها بستگی دارد. بررسی جوامع مختلف در طول تاریخ حاکی از آن است که زندگی اجتماعی انسان ها همواره دستخوش ناملایمات و حوادث است و در همه جوامع بدون استثنا انحراف در همه اشکال آن موجود است و ناامنی به طرق گوناگون اجتماع بشر را تهدید نموده است . اما نکته ای که در اینجا مهم می باشد نوع جلوگیری و به کنترل در آوردن این انحرافات و رسیدن به امنیت نسبی است . هر چه کنترل تهدیدها و انحرافات در جوامع با نیروهای قوی تر و کارسازتر صورت بگیرد ، میزان برقراری امنیت نیز گسترده تر خواهد بود . به عبارت دیگر راه تحقق امنیت در جامعه و جلوگیری از بزهکاری و انحرافات اجتماعی ، وجود یک سیستم کنترل اجتماعی موثر و کارآمد است . از سویی دیگر امر به معروف و نهی از منکر فرایند ایجاد شناخت و شکل دهی بایدها و نبایدهاست . ایجاد شناخت و آگاهی نسبت به معروف ها ( ارزش ها ) و فواید عمل به آنها و به دست آوردن بینش صحیح نسبت به منکرات یا همان عوامل تهدید ارزش ها و مضرات وآسیب های آن در ساختار اجتماع می باشد . این شناخت که صفت برانگیزاننده و محرک بودن را در خود دارد ، باعث بیدار شدن میل یا ذوق فطری انسان ها در جذب نیکی ها و طرد بدی ها و احیا و حفاظت از هنجارهای مقبول و همنوایی اعضای جامعه در این امر می شود . به این ترتیب امر به معروف و نهی از منکر با شناختی که در افراد جامعه نسبت به نیکی ها و بدی ها ایجاد می کند به حفظ ارزش ها و هنجارهای موجود در جامعه و تحقق امنیت اجتماعی یاری می رساند .

از مهم ترین آثار اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر حفظ امنیت می باشد و سایر آثار اجتماعی این فریضه مثل بقای جامعه ، وحدت ، اجرای احکام ، آبادانی و سازندگی و ... همگی در راستای برقراری امنیت در جامعه قرار می گیرند و وجود آنها به نوعی با ایجاد امنیت مرتبط می باشد . امام محمد باقر(ع) درباره تأثیر امر به معروف و نهی از منکر در امنیت اجتماعی می فرمایند: « به وسیله امر به معروف و نهی از منکر راه ها ایمن می گردد و ... از دشمنان انتقام گرفته می شود . »

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.