سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

نخستین زورخانه میراث پهلوانی کشور در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

نخستین زورخانه میراث پهلوانی کشور در خراسان جنوبی

زورخانه میراث پهلوانی غلام حسین قمری، نخستین زورخانه میراث پهلوانی کشورشد .

رییس هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای خراسان جنوبی گفت: اولین زورخانه‌ بیرجند در سال 53 راه‌اندازی شد که اکنون به عنوان نخستین موزه‌ میراث پهلوانی با نام "غلام حسین قمری" به ثبت آثار ملی رسیده است.

مهدی قمری افزود : اولین زورخانه بیرجند در سال 53 با نام "لب بند" راه‌اندازی شد که اکنون به عنوان اولین موزه میراث فرهنگی کشور به ثبت آثار ملی رسیده و مورد بازدید علاقه‌مندان است.

قمری در خصوص تعداد ورزشکاران زورخانه‌ای استان عنوان کرد: براساس آمار فدراسیون پزشکی بیش از 700 نفر در سطح استان با کارت بیمه ورزشی دراین رشته فعالیت می‌کنند.

وی افزود: خراسان جنوبی از نظر کیفی و کمی در ورزش زورخانه از جایگاه رفیعی برخوردار است تا آنجا که چهار مدرس فدراسیون، چهار داور درجه سه، 34 مربی درجه سه، دو مربی درجه دو  و دو مربی بین المللی مشغول فعالیت هستند.

وی در خصوص تعداد زورخانه‌ها در سطح استان اظهار کرد: تعداد زورخانه‌ها در استان به 22 می‌رسد و سه زورخانه هم کلنگ زنی شده که دو تا از آن‌ها هم عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده است.

قمری در خصوص جایگاه ورزش زورخانه‌ای استان در تیم ملی گفت: تاکنون چهار تیم در قالب تیم ملی به کشور‌های سوریه، لبنان، بنگلادش و فرانسه اعزام داشته‌ایم که این تیم‌ها در قالب تیم ملی ورزش زورخانه‌ی جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده‌اند.

رییس هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای خراسان جنوبی گفت: به دلیل داشتن هزینه زیاد و نداشتن اسپانسر در لیگ کشور شرکت نکرده‌ایم و فقط ورزش زورخانه‌ای در سطح استان برگزار می‌شود.

وی در مورد تامین هزینه‌های این ورزش در استان عنوان کرد: حمایت‌‌هایی از جانب اداره‌ ورزش و جوانان شهرداری، آموزش و پرورش و گاهی فدراسیون صورت می‌گیرد.

قمری افزود: استقبال کودکان و نوجوانان بسیار عالی است که این نتیجه اعتماد خانواده‌ها به دلیل عدم فساد و ناپاکی در این ورزش است.

وی ادامه داد: از آن‌جا که وظیفه‌ ورزش زورخانه‌ای ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی است، برای تماشای این ورزش هیچ‌گونه هزینه‌ای از تماشاگران دریافت ‌نمی‌شود.

رییس هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای خراسان جنوبی در خصوص موفقیت ورزش زورخانه‌ای در استان گفت: استعداد، توانایی و نیروی توانمند از عوامل موثر در ورزش زورخانه‌ای استان است.