جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

نجات جان دو بره وحش‌ در منطقه حفاظت شده ی باقران بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

نجات جان دو بره وحش‌ در منطقه حفاظت شده ی باقران بیرجند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان گفت: این دو بره وحش پس از پیدا شدن به فعال محیط زیست در روستای چاه دراز نهبندان برای نگهداری تحویل داده شدند.
مستقیم به شرایط مطلوب زاد آغاز تولد بره وحش‌ها در منطقه حفاظت شده ی باقران بیرجندو ولد در فصل بهار و آغاز زایمان میش‌ها و بز‌های وحشی آبستن در استان اشاره کرد و گفت: احتمال رویت بره وحش ها در مناطق  زیست محیطی در این فصل بسیار زیاد است.
وی گفت: میش‌ها و بز‌های والد با دیدن انسان‌ها و صیادان طبیعی از جمله گرگ ها، بره‌های خود را به مکانی امن برده و پس از امن شدن منطقه دوباره به آنجا رجوع می‌کنند، بنابراین از اهالی بومی مناطق و طبیعت دوستان درخواست می‌شود با مشاهده این بره وحش‌ها نسبت به جابجایی آن‌ها اقدام نکنند.
مستقیم افزود: خراسان جنوبی از نظر تنوع ژنتیکی و زیستی از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است که سبب شده گونه‌های منحصر به فردی با شهرت جهانی در  استان زیست کنند.
وی با اشاره به اینکه پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس، وسیع‌ترین پناهگاه حیات وحش کشور و اصلی‌ترین زیستگاه یوز ایرانی است افزود: در کشور ۸ گربه سان شامل یوزپلنگ، پلنگ، گربه وحشی، گربه پالاس، گربه شنی، کاراکال، سیاه گوش و گربه جنگلی زیست می کنند که هر ۸ نوع آن در خراسان جنوبی نیز وجود دارند.
مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در خراسان جنوبی ۱۴.۸ درصد مساحت استان است که ۴.۸ درصد، بالاتر از استاندارد جهانی است.