سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

نایبندان، وسیع ترین پناهگاه حیات وحش کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

نایبندان، وسیع ترین پناهگاه حیات وحش کشور

نایبندان، وسیع ترین پناهگاه حیات وحش کشور است.

مساحت بزرگترین پناهگاه حیات وحش کشور بیش از ۱.۵ میلیون هکتار است.

آرامنش، مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: پناهگاه حیات وحش نایبندان با مساحت ۱ میلیون و ۵۱۶ هزار و ۹۹۴ هکتار وسیع ترین پناهگاه حیات وحش کشور است .

آرامنش افزود: پناهگاه حيات وحش نايبندان با هدف حمايت از گونه‌های جانوری كمياب مانند حبير و يوزپلنگ از تاريخ 1 آذر ماه 74 تا 1آذر ماه 79 به مدت پنج سال به عنوان منطقه شكار ممنوع آگهی شد.

وی گفت: این منطقه در تاريخ 25 مهر 80 با عنوان پناهگاه حیات وحش نايبندان آگهي شد و در فهرست مناطق حفاظت شده ایران به ثبت رسید.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: مهمترين ويژگی های اين پناهگاه وجود يكی از مهمترين زيستگاه های يوزپلنگ آسيايی، زيستگاه های متنوع و كاروانسراهای قديمی در مسير راه ابريشم است که زمينه فعاليت علمی و گردشگری در اين پناهگاه را فراهم نموده است.

آرامنش اظهار کرد: از 207 گونه گياهي شناسایی شده در پناهگاه حیات وحش نایبندان، تعداد 17 گونه دارای ارزشهای حفاظتی ویژه هستند و در فهرست سرخ قرار دارند.

وی افزود: در پناهگاه حیات وحش نایبندان 20 گونه پستاندار، 60 گونه پرنده، 16 گونه خزنده و یک گونه دوزیست شناسايي شده است که پستانداران حمايت شده در سطح ملي و بين المللي اين ناحيه 12 گونه هستند كه 8 گونه در سطح ملي و 10 گونه درسطح بين المللی قرار مي گيرند و پرندگان حمايت شده در سطح ملی و بين المللی 10 گونه هستند.

لازم به ذکر است جانوران مهم این پناهگاه یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، کاراکال، گربه وحشی، گربه شنی، جبیر، قوچ و میش، کل و بز، کفتار، روباه، تشی، افعی شاخدار، هوبره، زاغ بور، کبک و تیهو می باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای خراسان جنوبی