سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

موزه مردم‌ شناسی فردوس - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه مردم‌ شناسی فردوس

« موزه مردم‌ شناسی فردوس » شامل دو بخش « آداب و رسوم محلی حمام » و « مشاغل سنتی و قدیمی » شهر قدیم فردوس می‌باشد که از جمله بخش‌های آن می‌توان به مشاغل آهنگری ، نمد مالی ، خراطی ، حجامت ، دلاکی و ... اشاره نمود که در هر بخش با توضیحاتی به معرفی آن پرداخته شده است . از دیگر بخش‌های موزه نیز می توان اتاق نشیمن خانه ، مطبخ خانه و نگارخانه را نام برد .

پس از انتخاب بنای تاریخی « حمام خیروز » ، به عنوان محل ایجاد موزه مردم‌ شناسی ، مرمت و بازسازی آن برای تبدیل‌شدن به موزه انجام گرفت . حمام خیروز یکی از بناهای زیبا و تاریخی شهر تون است که در ضلع جنوبی امام زادگان سلطان محمد (ع) و سلطان ابراهیم (ع) واقع شده است . قدمت این بنای تاریخی به دوره صفویه بر ‌می گردد . این حمام در زلزله سال 1347 به طور جدی آسیب می‌بیند و پس از آن غیر قابل استفاده بوده و می‌توان گفت از حیث انتفاع خارج شده است .

معماری این حمام مانند حمام های سردشت و کوشک در سطح منطقه منحصر به فرد بوده و نکته جالب توجه در ساخت آن اینکه حمام طوری طراحی شده که آب قنات وارد سربینه مردانه شده پس از عبور از طول سربینه زنانه از آن خارج می‌شود . این حمام دارای دو قسمت ( زنانه و مردانه ) کاملاً مجزا بوده است . تاریخ ساخت بنای اولیه آن به دوره صفویه بر ‌می‌گردد که در سال 1335 بخش‌هایی به آن اضافه شده است .

این اثر با شماره 1281  در تاریخ 5/4/1384 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و پس از آن توسط سازمان میراث فرهنگی حفاظت شد .  

مساحت زیربنای موزه فردوس ، ۱۲۰۰ متر مربع و کل محوطه ‌سازی آن ۲۵۰۰ متر مربع می‌باشد .