سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

موزه آب قاین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه آب قاین

« موزه آب قاین » در آب انبار بازار این شهر راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است . این آب انبار در انتهای کوچه سنگی که بازار قدیم در آن واقع بوده است قرار دارد و به همین دلیل به « آب انبار بازار » معروف است که از قنات (کهناب ) آبگیری می‌شده است .

بنای آب انبار دارای همه قسمت‌ها و مشخصات اصلی آب انبارها است و دارای راه‌پله‌ای است که به پای شیر برداشت آب منتهی می‌شود.  با توجه به پوشش آب انبار و شواهد تاریخی موجود بنای آب انبار مربوط به دوره تیموری بوده است . بنای آب انبار دارای کليه قسمت ها و مشخصات اصلی آب انبارها می‌باشد ، به جز سر در که به دليل مرور زمان و استفاده نشدن از بنا و همچنين زلزله و تخريب ها و دخل و تصرفات انسانی از بين رفته‌است و هيچ گونه اطلاعی از شکل اوليه آن در دست نيست .

پيشخوان آن 5 متر بوده است که در حال حاضر فقط پلان آن موجود است و پوشش آن در دوره اخير صورت گرفته است .  راه‌ پله آب انبار دارای 32 پله می‌باشد که به پاشير منتهی می شود.

مصالح به کار رفته برای ساخت پله ها آجرهای ( 25*25*5 ) با ملات شفته و ساروج بوده است . مخزن آب انبار در حدود 7 متر عمق دارد و قطر آن نيز حدودا 7 متر می‌باشد . ظرفيت ذخيره آب 287 متر است . استوانه مخزن تا پاکار با ملات ساروج پوشش يافته است . پوشش مخزن نيز به صورت پلکانی (3 پله) با آجرهای ( 25*25*5 ) و ملات گچ می‌باشد . قوس استفاده شده در پوشش آب انبار قوس مربع ( شمشيری ) است . مخزن دارای يک آبگير در ضلع غربی بنا و يک سر ريز در ضلع شرقی آن می‌باشد ، چهار دريچه به ارتفاع 27/1 متر در چهار طرف آب انبار قرار دارد که احتمالاً علاوه بر تزيينات تهويه ، سرد کردن آب انبار (به دليل قرار گرفتن در جهت باد ) و دسترسی سريع تر به مخزن آب انبار طراحی و ساخته شده‌است . هيچگونه تزيين خاصی در آن ديده نمی شود ، به جز در نمای دور آن که دارای چهار طاق با فواصل مساوی است که به روش ضربی اجرا شده اند .

موزه آب شهرستان قاین که تنها موزه آب استان خراسان جنوبی است شامل : نمایش شاهراه‌های آبی مرتبط به دوره‌های تاریخی و مجموعه‌ای از تصاویر و متون مربوط به تاسیسات آبی ( سدها ، آب انبارها و قنوات) ، وقف‌نامه‌ها و وسایل و لوازم مرتبط با آب است .