سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

من می گویم شما بگریید

من می گویم شما بگریید


من می گویم شما بگریید

کتاب « من می گویم شما بگریید » مجموعه از مرثیه‌های عاشورایی است که آن را « علیرضا قزوه » در 263 صفحه و پنج فصل آورده است . مرثیه‌های عاشورایی کتاب از سیف فرغانی ، مولانا جلال‌الدین بلخی ، محتشم کاشانی ، اقبال لاهوری و شاعران صاحب اثر معاصر ، همچون حمید سبزواری ، محمدعلی مرادش و ده ها شاعر معروف و مشهور معاصر و شاعران نوقلم ، تشکیل شده است .

علیرضا قزوه این مجموعه را در پنج فصل و فصل اول آن به این حسین کیست، با کربلا، با حسین، و فصل دوم را ای پدر جان همرهان بستند بار... به شهیدان هاشمی، حضرت علی‌اصغر(علیه‌السلام ) ، حضرت علی‌اکبر (علیه‌السلام) و حضرت ابوالفضل العباس(علیه‌السلام) اختصاص داده است . وی در فصل سوم به ناله عشق است و آتش می‌زند ( دمی با اصحاب وفادار امام حسین(علیه‌السلام) ) و فصل چهارم را به گودال قتل‌گاه ( پر از بوی سیب بود یک شب و روز عاشورا ) و فصل پنجم را به بعد از عاشورا ( زینب اسیری رفت و ما بر جای بودمین ) اختصاص داده است و هر فصل با شاعران آورده شده است که مرثیه‌ای در این باب سروده‌اند.

علیرضا قزوه در مقدمه کتاب می‌نویسد : این سال های آخر ، شعرهایی از اینجا و آنجا از برخی مداحان آشنا و نام ‌آشنا می‌شوم که به جای آنکه دل را بارانی کند ، دل را به درد می‌آورد . برخی نیز داعیة خودنمایی دارند ، حال آنکه اصل در کربلا گم شدن است و به اصل خویش رسیدند . همین انگیزه‌ای شد تا این اشعار را در دفتری فراهم آورم و هدیه‌اش کنم به مداحان دل‌سوخته به‌خصوص آنان که به لحن عاشورا تکلم می‌کنند و حنجره‌ شان وقف امام حسین (علیه‌السلام) و یاران او است . می‌توانستیم به جای این شعرها اشعاری انتخاب کنیم که زرق و برق الفاظش امروزی‌تر باشد ، اما فرمان از دل گرفتم و حکایت چنین شد که می‌بینید . در این دفتر ضعف‌های دستوری و زبانی و به‌خصوص محتوایی کمتر به چشم می‌آید. حریر نور، شعری از محمدعلی مجاهدی را از متن می‌خوانیم :

چون دید به نوک نی‌سرش را خورشید / بر خاک ، تن مطهرش را خورشید

 آرام ، حریر نور خود را گسترد/ پوشاند برهنه پیکرش را خورشید

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.