سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

منوچهر والی زاده تهرانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

منوچهر والی زاده تهرانی

«منوچهر والی زاده تهرانی» از پیشکسوتان خوش صدای هنر دوبله ایران است که به دلیل طراوت و آهنگ دلنشین صدایش اغلب به جای کاراکترهای جوان حرف می‌زند. وی در 4 تیر ماه سال ۱۳۱۹ در تهران متولد شد.

او در سال‌های ۱۳۳۸-۱۳۳۷ یعنی از دوران دبیرستان بعد از چند تئاتر آماتوری به تئاتر تهران راه یافت و در یک نمایشنامه به کارگردانی خانم مورین نقش کوتاهی به عهده گرفت و بعد از آشنایی با منصور متین که از هنرمندان تئاتر و دوبلاژ فیلم بودند به استودیوی شاهین فیلم برای دوبله دعوت شد و پس از همکاری در چند فیلم کوتاه نزد ایشان به استاد علی کسمائی معرفی شد و چندین سال در خدمت ایشان کارآموز بود و بعد از مدتی در فیلم «دختر بنفشه فروش» نقش اول فیلم «هل فرر» را به عهده گرفت.

در سال ۱۳۴۰ از طریق خانم تاجی احمدی به امین امینی معرفی شد و اولین بازیگری او در سینما بازی در فیلم «خداداد»  بوده است و تا سال ۱۳۵۷-۱۳۵۶ نزدیک به ۱۸ فیلم سینمایی بازی کرد.

منوچهر والی زاده در فیلم‌ های گل گمشده (۱۳۴۱) ، فرشته‌ای در خانهٔ من (۱۳۴۲) ، حریص (۱۳۵۲) ، هیولا (۱۳۵۵)، حرمت رفیق (۱۳۵۶) و با عشق مردن (۱۳۵۷) در کنار همکار دوبله ‌ای‌اش حسین عرفانی که خود از نامداران دوبلهٔ ایرانست به هنرپیشگی پرداخت.

وی علاوه بر دوبلوری، سابقه بازیگری و گویندگی رادیو را نیز در پرونده کاری خود دارا می‌باشد. شخصیت جیم وست با بازی رابرت کنراد در سریال تلویزیونی وست زبل و زرنگ، با صدای او، به محبوبیت زیادی دست یافت.

سوابق بازیگری وی عبارتند از :استاد (۱۳۸۸)، قبل و بعد (فیلم تلویزیونی) (۱۳۸)، روز دیدار (۱۳۷۴)، شریک زندگی (۱۳۷۳)،  با عشق مردن (۱۳۵۷)، زرخرید (۱۳۵۷)،  حرمت رفیق (۱۳۵۶)، خدا قوت (۱۳۵۶)، رفاقت (1356)، هیولا (۱۳۵۵))،حریص (۱۳۵۲)، هلوی پوست کنده (۱۳۵۲)، حکیم باشی (۱۳۵۱)، فتنه چکمه پوش (۱۳۵۱)، عمو یادگار (۱۳۵۰)، دختران با معرفت (۱۳۴۳)، فرشته‌ای در خانه من (۱۳۴۲)، خداداد (۱۳۴۱)،گل گمشده (۱۳۴۱) .

 سوابق دوبلاژ منوچهر والی زاده عبارتند از: جی جین هی (بازیگر نقش امپراطور در سریال افسانه دونگ یی) و (بازیگر نقش افسر مین جانگو در سریال جواهری در قصر)، شخصیت دیده بان (دیده بان)، رابرت واگنر ،گوشه گیران آلتونا، آسمان خراش جهنمی، گرگ‌های جوان،تام کروز ،متولد چهارم جولای، بالاتر از خطر، مرد بارانی، ماگنولیا، آخرین سامورایی، و ... .